Herbář písmeno / znak H, CH

Chmel obecný
Nabízíme:
bylina Chmel šištice 30g Dr.Popov

Chmel obecný je obsažen také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Je rozšířen po celé Evropě. U nás se pěstuje na chmelnicích. Tato rostlina, rostoucí do délky 3 – 6 m, potřebuje vlhké stanoviště. Planě roste na ohradách a plotech, na okrajích lesa a zejména v olšových stržích.

Sbírané části: Plodní šištice.

Doba sběru: Srpen.

Účinné látky: Plodní šištice obsahuje chmelové žlázky – lupulin, pryskyřice s hořčinami a třísloviny. (Lupulin obsahuje silici, kyselinu pikrovou a pryskyřici s hořčinou.)

Léčivé působení: Chmel je získáván ze samičích rostlin a analogicky jde především o ženskou bylinu. Droga má sedativní účinek a je užívána při nespavosti, duševním rozpoložení, přecitlivělosti, rozčilení. Dále se užívá při revmatických onemocněních, dně a nadměrné pohlavní vzrušivosti. Droga působí estrogenně, čehož lze terapeuticky využít při zánětu předstojné žlázy u mladších mužů, u žen pak při klimakterických potížích, při pozastavené menstruaci, při sekundární neplodnosti. Pokusně byl chmelový odvar podáván starším mužům po provedené kastraci pro zhoubný nádor prostaty.

Drogou jsou samičí plodní šištice (Strobili lupuli) a chmelové žlázky neboli lupulin (Glandulae lupuli). Chmel je rostlinou lianovitě plazivou. Omotá se a nepustí. Analogicky tomu lze potvrdit jeho výborné působení onkologicko-profylaktické.

V gynekologii jej využijeme zvláště v trojkombinaci stejných dílů chmelu, květu měsíčku a nati vřesu jako pomocný protinádorový lék, např. při chorobných změnách všeho druhu, zejména v oblasti čípku děložního, ale i v rehabilitaci po prodělaném chirurgickém zákroku pro nádorové onemocnění.

Chmel má antibiotické vlastnosti, čerstvý se užívá při nespavosti.

Vlastnosti: Chladivá, vysušující, hořká, mírně štiplavá.

Polarita: mužská
Signatura: Mars
Živel: vzduch
Využití rostlinných sil: léčebné účinky, spánek

Způsob užití: Suší se při teplotě 40°C. Uskladňuje se v jutových nebo papírových pytlích.

Čaj – nálev: Přelijeme 1 čajovou lžičku šálkem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pije se vlažný večer.

Tinktura: Při nervovém napětí a rozrušení užívejte 3x denně max. 2 ml tinktury jako sedativum. Užívá se také při některých sexuálních potížích včetně předčasné ejakulace. Při syndromu dráždivého tlustého střeva kombinujte s proskurníkem lékařským, jitrocelem, heřmánkem a mátou peprnou.

Obklad: Polštářek ze složené gázy namočený v nálevu nebo ředěné tinktuře použijte na varikózní vředy.

Chmel působí na nervovou soustavu mírně depresivně, a proto by se při depresích neměl užívat. Stanovené dávky nepřekračujte.Rostoucí rostlina může způsobovat kontaktní dermatitidu.

Magické využití: Chmelové šišky v polštáři umožňují hluboký spánek a tím i odpočinek. Chmel se též přidává do sáčků a kadidel, která mají uzdravovat.

Herbář písmeno / znak H, CH

Herbář písmeno / znak H, CH

Zobrazen 1. – 20. z 23 výsledků