Žen-šen

Žen-šen

Popis

Žen-šen
Výskyt: Ženšen pochází z Mandžuska a dnes se intenzivně pěstuje v Koreji. Pěstuje se, v přírodě se vyskytuje jen vzácně.

Sbírané části: Kořen.

Účinné látky: Bílkoviny, glycidy, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, E, hliník, baryum, vápník, kobalt, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík, síra, stromcium, titan, saponiny, aminokyseliny a éterický olej nazývaný panasen.

Léčivé působení: Původně byl využíván pouze v čínské a japonské medicíně. Do Evropy se dostal jako droga s kouzelnými účinky pro navrácení svěžesti mládí a jako ochranný talisman. Už tisíce let ženšen používají čínští bylinkáři na léčení únav (fyzických, intelektuálních nebo sexuálních) – je to silné energetické tonikum, je považován za obnovující, trávení podporující prostředek, který dodává minerály a posiluje, stimuluje ženskou a mužskou sexualitu, vyvažuje nervový systém, opožďuje nebo uklidňuje menopauzu, předchází stárnutí, je to dobrý plicní lék a může uspíšit uzdravení při chronických průduškových onemocněních. Jako sedativum srdečních poruch stimuluje vnitřní sekrece, chrání před infekčními chorobami apod. Je zvláště vhodný pro překonání stresové zátěže života. Je vhodný při všech stavech duševního a fyzického vypětí. Působí účinně, užijeme-li ho před zkouškami nebo před rušným pracovním dnem. Je to silné afrodisiakum, vazoaktivní, působící na muže i ženy, stimulující metabolismus a centrální nervovou soustavu. Tento čínský kořen se stal nejvyhlášenějším afrodisiakem Západu. Afrodisiakální působení ženšenu je dáno mohutným stimulačním efektem na endokrinní funkce pohlavních žláz. Ten byl poprvé zjištěn na počátku sedmdesátých let a od té doby je intenzivně studován. Vzhledem k jeho nesporné vzácnosti v divoce rostoucí formě a snadného podvržení méně účinnými, uměle pěstovanými jedinci se stává aktuální využívat stejně účinný náhražek téže čeledi, jako je Eleuterocok. Je jisté, že ginseng je vskutku terapeutický kořen. Ginseng znamená v čínštině krása vesmíru.

Vlastnosti: Sladká, nahořklá.

Způsob užití:
Odvar:
Užívejte 3 – 10 g v 500 ml vody jako celkové jang tonikum.
Prášek: Užívejte v tobolkách nebo tabletách jako tonikum, a to v dávkách 500 mg až 4 g.
Je nejlépe užívat ženšen po dobu jednoho měsíce na podzim, aby se posílilo tělo pro nadcházející zimní období. V těhotenství se vyhýbejte vysokým dávkám a neužívat dlouhodobě!Pokud užíváme ženšen dlouhodobě, je nejlépe vždy po pár měsících bylinu nakrátko vynechat a omezit ostatní bylinné povzbuzující prostředky a kofein.