Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl

Popis

Pelyněk černobýl
Výskyt: Statná vytrvalá bylina rostoucí v celé Evropě. U nás se vyskytuje hojně u plotů a cest, na rumištích, pastvinách a přívozech.

Sbírané části: Kvetoucí nať (bez oddenku).

Doba sběru: Srpen a září.

Účinné látky: Hořčiny, silice s hlavní složkou cineolem a tujonem, cholin, inulin a fytoncidy.

Léčivé působení: Je to amarum, uterotonikum, antirevmatikum. Mírná droga působící na nervstvo a menstruaci, může být užitečná při klimakterických a menstruačních potížích.

Je to hořký léčivý prostředek povzbuzující zažívání a jaterní činnost, lze jej použít při nachlazení a horečkách. Zevně se používá do koupelí proti revmatismu, na některé kožní vyrážky a obklady při bolestech hlavy. Dříve se často používal v domácnostech jako koření k tučným masům.

Vlastnosti: Hořká, štiplavá, vysušující, poměrně chladná.

Lidové názvy: bylina sv. Jana, černobyl, černobýl, nechrasť, neohráše, pamětníček, pamutějček, pás sv. Jana, peklíček, peklínek, peluň černobyl, peluňka, pelyň, velký stříbřik

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: země
Božstva: Diana, Artemis
Využití rostlinných sil: síla, psychické síly, ochrana, prorocké sny, léčebné účinky, astrální projekce

Způsob užití: Suší se ve stínu na vzdušných místech, ve vrstvě maximálně 10 cm vysoké nebo ve svazečcích zavěšených na provaze nebo na drátě. Při umělém sušení nesmí teplota v sušárně překročit 40°C, během sušení je nutno nať načechrávat. Sesychá v poměru 5 : 1, skladuje se v papírových nebo jutových pytlích.

Nálev: 1 – 2 čajové lžičky se přelijí 1/2 l vařící vody. Necháme 10 minut louhovat, poté scedíme, osladíme medem a pijeme během dne po doušcích. Užívejte při příznacích menopauzy nebo jako amarum pro zklidnění zažívacího traktu při léčbě horečky.

Odvar: Smícháme 5 g pelyňku se stejným množstvím sušeného zázvoru k přípravě čaje pro zahřátí při menstruačních bolestech.

Tinktura: Užívejte při menstruačních bolestech, nedostatečné menstruaci a příliš dlouhém krvácení. Berte rovněž jako stimulans při stagnaci jater a pomalém zažívání. Při porodu se užívá při dlouhotrvajícím začátku a retenci placenty.

Neužívat během těhotenství, protože způsobuje překrvení pánevních orgánů a může vyvolat porušení plodu nebo potrat! Neužívejte v době kojení (může přecházet mateřským mlékem do dítěte).

Magické využití: Černobýl v botách vám propůjčí sílu při dlouhých pochodech či běhu. Za tímto účelem je třeba trhat pelyněk před východem slunce a přitom odříkávat: “Tollam te artemesia, ne lassus sim in via.”.

Polštář naplněný černobýlem vyvolává věštecké sny. Spaluje se spolu se santalovým dřevem při obřadech, jejichž cílem je získávání jasnozřivosti. Odvar z pelyňku, oslazený medem, se pije před věštěním.

Odvarem se omývají křišťálové koule a magická zrcadla. Listy černobýlu se kladou pod křišťálovou kouli nebo kolem ní, aby napomohly duševní práci.

Tradice říká, že pokud nosíte pelyněk, nemůže vám ublížit jed, divoké zvíře ani úpal. Pelyněk v domě zabrání ve vstupu elfům a jiným zlým bytostem. V Japonsku se černobýlem vymýtají duchové nemocí, kteří prý nesnesou jeho vůni. V Číně se jako obrana před zlými duchy věší nade dveře příbytků.

Černobýl se nosí za účelem zvýšení vášně a plodnosti, jako ochrana proti bolestem zad a jako lék proti nemocem a šílenství. Položen u postele napomáhá při astrálních projekcích.