Ostružník křovitý

Ostružník křovitý

Popis

Ostružník křovitý
Výskyt: Keř vyskytující se hojně v jižní Evropě. Též u nás není žádnou vzácností. Roste v lesních křovinách a na kamenitých stráních.

Sbírané části: List.

Doba sběru: Červen a červenec.

Účinné látky: Třísloviny, organické kyseliny, flavony, silice a vitamín C.

Léčivé působení: Pro obsah tříslovin působí protizánětlivě, mírně svíravě a hlavně proti průjmu při střevním kataru. Též při žaludečních obtížích a proti kašli.

Zevně se užívá formou koupelí nebo obkladů při špatně se hojících ranách, rovněž při zánětech dutiny ústní ke kloktání. Ve všech případech se aplikuje nálev.

Lidové názvy: černá malena, černá malina, černice, ježiník, medvědice, nedvědice, vostružiník; plody: černé maliny, ostružiny, vostružiny

Polarita: mužská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Božstva: Brigit, Saturnus
Využití rostlinných sil: léčebné účinky, peníze, ochrana

Způsob užití: Mladé svěží listy se sbírají bez řapíků. Suší se ve vrstvě do 5 cm na vzdušných stinných místech. Listy před sušením je třeba pomačkat, aby se rychleji sušily. Lze je též sušit umělým teplem do 50°C. Droga se uchovává v papírových nebo jutových pytlích.

Nálev: 2 čajové lžičky sušených listů přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat v uzavřené nádobě. Poté scedíme a pijeme 2 – 3 šálky denně.

Čaj k dennímu pití: Nálev připravujeme z fermentovaných listů. 2 čajové lžičky sušených listů přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat v uzavřené nádobě. Poté scedíme.

Fermentace: Po sběru necháme listy půl dne až 1 den na stinném místě zavadnout. Zavadlé listy rozložíme do tenké vrstvy a válečkem je pomačkáme. Potom je rozložíme na plátno a celé to stočíme jako ovocný závin, uložíme na teplém místě a zatížíme. Po dvou dnech smotky rozbalíme a drogu usušíme ve stínu.

Rituální použití: Ostružiník byl rostlinou zasvěcenou dávným pohanským božstvům staré Evropy a byl používán při jejich uctívání. Do dnešních dnů členové kultu Wicca pečou 2. srpna, na svátek Lughanasadh, ostružinové koláčky na oslavu sklizně, která je poeticky chápána jako smrt boha.

Magické využití: Ostružiník je velkým pomocníkem v magickém léčitelství. Za slunečného dne třikráte prolezte keřem vždy nejdříve pozpátku a pak dopředu tak daleko od východu k západu, jak jen to bude možné. Takto vyléčíte spáleniny, revmatismus, uhry a dokonce i škytavku.

Plody a listy se používají při kouzlech, kterými se přivolává bohatství. Na opařené místo se opatrně přiloží devět listů ostružiníku namočených v pramenité vodě, přičemž se u každého lístku třikrát zaklínejte (dohromady tedy 27x):

Tři dámy přišly od východu. Jedna s ohněm, dvě s mrazem. Ven s ohněm a dovnitř s mrazem. Takto se kdysi vzývala Brigita, dávná keltská bohyně poezie, lékařství a kovářství.