Mochna husí

Mochna husí

Popis

Mochna husí
Výskyt: Roste na návsích, v příkopech, na březích rybníků.

Sbírané části: Kvetoucí nať a kořen.

Doba sběru: Nať: květen až srpen. Kořen: září a říjen.

Účinné látky: Tříslovina, sliz, hořčina, pryskyřice, minerální soli, vitamín C, flavonoidy, leukoantokyany a cholin.

Léčivé působení: Působí proti stresu, který se u některých lidí může projevovat třeba srdečními arytmiemi. Tito lidé si mohou velmi dobře pomoci popíjením mochnového čaje.

Pomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, užívá se při žaludečním a střevním onemocnění, zevně jako prostředek při léčení ústní sliznice (výplach úst).

Symbolika: Mochna husí se tak jmenuje proto, že ji housátka přímo zbožňují. Tak jako v housátkách, i v mochně je jakýsi neklid, zřejmý zvláště při větru, kdy drobounká žlutá kvítka se divoce kymácejí ze strany na stranu a rostlinka ukazuje hned lícovou, hned rubovou stranu svých listů. Svými signaturami odpovídá tato bylina symbolice planety Uranu, která symbolizuje rychlost, změnu, ale také nebe (nebo spíš oblohu) a otcovství. Charakteristika Uranu pak odpovídá takovému typu žen, které nemají příliš rády střízlivý všední den. Bývají to bytůstky zasněné, které se přes četná zklamání znovu a znovu snaží vytvořit sobě a svým milým nebe už zde na Zemi. Okolí obvykle takové ženě nesplácí stejnou mincí, a proto mají často neurovnané domácí poměry, různé nepravidelnosti, arytmie, disharmonie. A obraz menstruace obvykle zapadá do celkového schématu, bývá kolísavá a bolestivá.

Lidové názvy: stříbrník, návesníček, stříbrníček

Způsob užití: Nať se suší na stinných místech nebo umělým teplem nepřevyšujícím 40°C v načechrané vrstvě do 8 cm. Během sušení se musí častěji obracet. Usušená nať musí být zelená. Uchovává se v papírových nebo jutových pytlích.

Kořen se suší umělým teplem a po usušení se práškuje.

Nálev: 2 čajové lžičky drogy se přelijí šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně.

Směsi: Častěji podáváme drogu ve směsích, čímž se její účinek zvyšuje:
jako spasmolytikum: se řebříčkem, vlaštovičníkem, majoránkou, kozlíkem
proti nadýmání: s heřmánkem, fenyklem, koprem
pro zvýšení chuti k jídlu: s řepíkem, mátou, zeměžlučí
jako žlučopudný prostředek: s pampeliškou, mátou, jablečníkem

Omývání: Nálev použijeme k omývání mokvajících ran.