Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Popis

Měsíček lékařský
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Měsíček květ 25g Dr.Popov
gel Měsíčkový Calendula 350g MedinTerra
mast Měsíčková 50ml Dr.Popov
mast Měsíčková 100ml Dr.Popov
Olej Měsíčkový 100ml Marigold MedinTerra
vonný olej 10ml Měsíček Salus

Měsíček lékařský je obsažen také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Hojně se pěstuje. Vyskytuje se na okrajích cest a na rumištích. Přes svůj jižní původ prospívá i v drsných oblastech.

Sbírané části: Květ a nať.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Silice, saponin, flavonoidy, sliz, těkavé oleje, pryskyřice, rozličné kyseliny a karotenoidní barviva a hořčiny. Droga má trpce nahořklou chuť.

Léčivé působení: Drogou je květ – bud’ pouze okvětní lístky, nebo častěji květ s kalichem. Je to vnitřně i zevně působící léčivý prostředek, který působí chladivě, uvolňuje křeče hladkého svalstva (spasmolytikum), zastavuje růst baktérií a působí proti tvorbě jizev. Užívá se po amputacích, počínajícím hnisání, bércových vředech a při horečce z infikované rány. Dále se užívá při rozličných kožních vředech, při zánětu, zduření a zatvrdnutí žláz, zánětu mléčné žlázy, furunkulóze, omrzlinách, zánětu žil a zánětu vousových míšků. Je to antiseptický, protiplísňový a stahující lék.

Při onemocnění žaludku nebo dvanácterníku jej podáváme formou nálevu. Při poruchách střevních se lépe osvědčilo přímé podání, tedy formou léčebného klyzmatu. Jak pro pitnou, tak pro rektální kúru je vhodné kombinovat měsíček se slézem, islandským lišejníkem, proskurníkem (ibiškem) nebo jinou slizovou bylinou.

Měsíček se hojně využívá v gynekologii. I v normální čajové koncentraci působí protinádorově v onemocnění prsu, dělohy a vaječníků.

Tlumí přecitlivělost nervové soustavy a tak v menopauze je jedním ze záchranných prvků při těžších klimakterických obtížích. Také působí jako regulátor menstruace (oběma směry) a vykazuje mohutné protizánětlivé účinky. Koupele jsou vhodnou léčbou bílého výtoku. Zpravidla kombinujeme koupelovou léčbu s občasnými výplachy a s pitnou kúrou.

Symbolika: Slunečný úsměv měsíčku přímo vybízí k jeho užití tam, kde je člověku úzko. Lepivá substance, která při sběru květů důkladně zalepí prsty, zase vypovídá o tom, že na jakou chorobu se měsíček přilepí, od té se, dokud ji nezdolá, neodtrhne.

Úsměv měsíčku v přímém letním slunci nelze přehlédnout, když však zaprší, měsíček se zamračí a zakroutí do ulity. Úplně jako člověk, veselý a optimistický když je hezky, mrzout a škarohlíd, sotva se počasí trochu pokazí.

Je přirozené, že taková bylinka se analogicky přiřadí k podobným typům lidí. Když prší a práce se nám nedaří, zlostně se utrhujeme na své okolí a výbuch opravdového hněvu nebývá daleko. Běda tomu, kdo nemá v takové situaci své zažívací ústrojí v pořádku. Bolest se hned rozhoří a zhoršují se i objektivní příznaky, ať již v žaludku nebo ve střevech. A tu pomůže měsíček.

Podle lidové tradice lze podle měsíčku předpovídat počasí. Jestliže se ráno květy neotevřou, můžeme s určitostí očekávat déšť. Rozkvetou-li brzy ráno, věští nám krásný den.

Vlastnosti: Nahořklá, štiplavá, vysušující, mírně chladivá.

Lidové názvy: kalendule, krusíček, krušíček, nehtík, nechtík, pampalík, pazourky, sluníčko, umrlčí karafiát, umrlčí květ

Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: oheň
Využití rostlinných sil: ochrana, věštecké sny, duchovní síly

Způsob užití: Suší se rychle ve stínu, neboť na slunci ztrácí barvu. Při sušení umělým teplem nesmí teplota přesáhnout 60°C. Sesychací poměr je 7 : 1. Droga se přechovává v plechovkách nebo polyetylenových sáčcích, chráněná před vlhkem a sluncem (bledne).

Korunní lístky:
Čaj – nálev: Přelijeme 2 čajové lžičky sušeného květu 2 sklenicemi vroucí vody a necháme vyluhovat. Tuto dávku denně vypijeme. Užívejte při menopauzálních potížích, menstruačních bolestech, gastritidě a při zánětech jícnu.

Odvar: 1 čajová lžička drogy se dá do 150 ml vody a nechá se krátce přejít varem. Užívá se 2x denně. Má stejné použití jako nálev.

Obklad: Složenou gázu namočenou v nálevu přikládejte na pomalu se hojící rány nebo varikózní vředy.

Výplach úst: Při ústních vředech a onemocněních dásní užívejte nálev k výplachu dutiny ústní.

Měsíčková mast: složení a výroba: 500 g škvařeného sádla rozpustíme a přidáme 2 hrsti čerstvých květů měsíčku. Necháme vychladnout a uložíme do chladničky. Za 2 – 3 dny opět roztavíme, znovu přidáme hrst čerstvých květů. Necháme vychladnout a opět uložíme do chladničky. Za 2 – 3 dny opět roztavíme a přidáme další hrst čerstvých květů. Bylinnou taveninu přecedíme přes kovové (nerez) sítko vyložené dvojitou vrstvou gázy a přidáme 20 – 30 g roztaveného včelího vosku. Do roztavené hmoty za stálého míchání a ohřívání ve vodní lázni přidáme obsah 1 tuby červené Indulony Dez a 1 tuby Dermazulenu z lékárny. Vše důkladně promícháme. Potom vléváme do kelímků a necháme ztuhnout, dobře uzavřeme a uložíme v chladu.

Tinktura: Plnou hrst květu přelijeme 1 litrem 50% lihu nebo vodky, slivovice, koňaku apod. V dobře uzavřené láhvi za občasného protřepávání necháme macerovat 14 dní na slunci nebo při teplotě 20°C. Poté přefiltrujeme a uložíme v chladu a temnu. Berte při problémech se stagnací jater včetně pomalého zažívání, a při menstruačních potížích, zejména nepravidelných či bolestivých.

Měsíčkový olej: Do průhledné láhve se širokým hrdlem natlačíme úbory z měsíčku, převážeme ji a postavíme na slunce. Za několik dní začne z měsíčku samovolně vytékat olejovitá oranžová tekutina a usazovat se na dně láhve. Slouží jako hojivý prostředek na rány nebo k přípravě krémů na rozpraskané ruce, opruzeniny, hemoroidy, popáleniny a omrzliny. Při úzkostných stavech nebo depresi přidáme do koupele 5 – 10 kapek oleje.

Kvetoucí nať:
Měsíčková mast: 2 plné hrsti nadrobno nakrájené čerstvé nezdřevnatělé rostliny – tj. květ, list i stvol měsíčku lékařského – se vloží na pánvičku s 250 g vepřového sádla a nechá se zesklovatět jako cibulka. Pánev se odstaví z plotny a nechá do druhého dne stát. Hmota se pak se opět rozehřeje, procedí a propasíruje přes sítko, rozlije do kelímků, přiklopí či uzavře a uloží ve tmě a chladnu.

Bolestivé místo se na noc potře mastí a položí se přes ně namočený, vyždímaný kapesník. Převážeme, nejraději elastickým obinadlem, ale nepříliš pevně. Ráno se vše může opakovat. Použijeme při jakýchkoli problémech včetně zanícené či suché pokožky, poraněních, suchém ekzému, bolavých bradavkách při kojení, opařeninách a spálení sluncem.

Kombinace: V gynekologii v onkologických indikacích volíme raději formo bylinářského čaje a měsíček kombinujeme se vřesem, kontryhelem, hluchavkou a zlatobýlem.

Magické využití: Měsíček utržený v poledne při prudkém slunci posílí srdce a přinese mu úlevu. Věnce z měsíčku zavěšené na rámech dveří zabrání zlu, aby vstoupilo do domu, rozložené pod postelí vás ochrání během spánku a dosáhnou toho, že se vaše sny stanou skutečností, případně mohou vyvolat prorocké sny. Je to obzvlášť účinné při hledání zloděje, který vás okradl.

Měsíčky přidané do koupele vám pomohou získat respekt a uznání každého, koho potkáte. Pohledem na zářící květy se posiluje zrak. Nošen v kapse vám pomůže vyhrát soudní při. Jestliže se dívka dotkne květu měsíčku bosou nohou, porozumí řeči ptáků.