Medvědice lékařská

Medvědice lékařská

Popis

Medvědice lékařská
Výskyt: Vytrvalá, stále zelená rostlina, rostoucí v mírném pásmu severní polokoule. U nás se vyskytuje vzácně ve světlých borech, v porostech jalovce, ve vřesovištích.

Sbírané části: List.

Doba sběru: Od poloviny září do poloviny října – u nás chráněná!

Účinné látky: Arbutin – 5 až 14%, třísloviny, fenolické glykosidy, fytoncidní látky, flavony izoquercetin a uron.

Léčivé působení: Droga je vynikající desinfekční prostředek močových cest. Užívá se při ledvinových kamenech a písku, při žlučníkových kamenech, revmatismu, působí též proti průjmům.

Lidové názvy: hrozník, kostrounek, medvědice léčivá, nedvědice, tolokněnka, tolotěnka

Využití rostlinných sil: podpora okultních činností

Způsob užití: Listy se suší rychle na slunci nebo umělým teplem do 45°C. Pomalu usušená droga ztrácí obsah arbutinu.

Macerát: 2 kávové lžičky hrubě práškované drogy dáme do 1/2 litru studené vody a macerujeme nejméně 12 hodin. Poté scedíme a k macerátu přidáme na špičku nože zažívací sody ( protože léčivý účinek medvědice se zvyšuje v alkalickém prostředí, tzn., že reakce moče musí být zásaditá – jen tehdy se z arbutinu uvolňuje účinný hydrochinon ). Čaj z medvědice zbarvuje moč do modrozelená.

Nelze ji podávat dlouhodobě a ve větších dávkách, neboť může vyvolat zvracení, křeče, stavy podráždění a má nepříznivý vliv na játra. Je kontraindikována v těhotenství, při peptickém vředu, po chirurgických zákrocích na trávicím a močovém traktu. Z toho důvodu je lépe aplikovat drogu ve směsích než samotnou.

Rituální použití: Indiáni používali medvědici při náboženských obřadech.

Magické využití: Medvědice se přidává do sáčků určených ke zvýšení psychických sil.