Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Popis

Meduňka lékařská
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Meduňka nať 50g Dr.Popov
čaj Meduňka lékařská 20×1,5g BIO Herbex
čaj Meduňka lékařská 20×3,0g Herbex
čaj Meduňka lékařská 50g sypaná Herbex
Olej Saunový 450ml Meduňka Aromis
vonný olej 10ml Meduňka přírodní silice Dr.Popov
vonný olej 10ml Meduňka přírodní silice Aromis

Meduňka lékařská je obsažena také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Roste na plotech a zdech, na okrajích lesa a na rumištích, pěstuje se v zahradách. Zdomácněla v některých horských oblastech. Pochází ze Středomoří.

Sbírané části: List a nať.

Doba sběru: Červenec a srpen před kvetením.

Účinné látky: Silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, pryskyřice a sliz. Droga má citrónovou vůni, kořenitě slizkou chuť. V květu rostlina nepříjemně páchne.

Léčivé působení: Meduňka patří k favoritkám léčivých bylin příznivě ovlivňujících naši duši. Odpradávna je vysoce ceněna jako sedativum a amarum. Užívá se při funkčních poruchách srdce, bušení srdce, angině pectoris, neurastenii, dále při neurotických bolestech hlavy, při bolestech zubů, uší a obličeje, nespavosti, migréně, agorafobii, astmatu bronchiálním na nervovém základě, bolestivé menstruaci, bledničce a chudokrevnosti.

Jako kloktadla se užívá při bolestech zubů a při onemocnění dásní. Na kožní vředy, zduřené mízní uzliny v oblasti hrudníku, krevní podlitiny a při revmatickém onemocnění se přikládají polštářky z listí.

Meduňka je slabé afrodisiakum, působící na muže i ženy, zklidňuje a zároveň stimuluje centrální nervovou soustavu, má protikřečové a povzbuzující účinky.

Alkoholický výtažek z meduňky se užívá jako mazání. Pokud si meduňkou potřeme tělo, pomáhá silná meduňková vůně odpuzovat komáry.

Symbolika: Jméno meduňky pochází z řeckého slova označujícího včelu. Bylina je zejména vhodná pro lidi, kteří jsou trvale zaplavováni disharmonickými vjemy, se kterými si nevědí rady. Umí citově regulovat člověka, který už nějakou tu osudovou ránu přijal a není ještě natolik zralý, aby si s tím uměl poradit docela sám. Měli by ji užívat především lidé mírné, měkké, ustarané povahy, jejichž život plyne jakoby v pozadí a kteří péči o druhé věnují větší část své životní energie. Tito lidé potřebují právě jemnou, ale dostatečně pevnou ochranu pro svou vlastní psychiku, zejména v takových situacích, kdy se dostanou náhle z relativního zátiší a klidu do víru denního života, a boj o přežití je nad jejich síly, takže se cítí bezbranní a zranitelní. Tělesné symptomy takového stavu přinášejí vzrůst krevního tlaku, občasné závrati, nespavost, vnitřní stres či chvění, bušení srdce a pocit neurčité tísně až úzkosti. Přitom lékařské vyšetření nemusí ukázat žádnou hlubší poruchu. Tehdy může působení meduňky vykonat pravé divy. Při delším podávání zabírá meduňka i u stavů psychické rozvrácenosti.

Její afrodisiakální působení spočívá hlavně v odstranění většiny nepříjemných pocitů, organismus se dostane do klidu a vyrovnanosti, což je přesně ten okamžik, ve kterém přichází ke slovu Erós, eventuelně Héraklés.

Vlastnosti: Chladná, suchá, kyselá, nahořklá.

Lidové názvy: citrónový balšám,doubravnice, doušník, doušník lékařský, dubravník, lemonika, marule, marulka, marulka horní, matečník, materník, mateřník, matkové thé, medicine, medlinka, medunka, medun, meduň, medunice, melisa, modra, planá máta, rojovník, včelanka, včelník

Polarita: ženská
Signatura: Měsíc
Živel: voda
Využití rostlinných sil: láska, úspěch, léčebné účinky

Způsob užití: Suší se na stinných místech v tenkých vrstvách nebo umělým teplem nepřevyšujícím 40°C. Sesychací poměr je 5 : 1. Uchovává se v papírových pytlích nebo plechovkách ne déle než rok, protože rychle ztrácí silici.

Nálev: 2 čajové lžičky drogy se přelijí šálkem vařící vody a nechá se 15 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně. Užívejte při depresích, nervovém vyčerpání, zažívacích potížích, nevolnosti a v raném stadiu nachlazení a chřipky. Nejlepší je připravený z čerstvých listů.

Meduňková Alpa: 20 g meduňky se nechá macerovat 14 dní ve 100 g Alpy. Poté se přecedí přes pláténko. Používá se ke vtírání ráno a večer do nohou k zahnání únavy.

Karmelitské kapky: Promícháme 3 hrsti řezané sušené meduňkové natě, 20 g citronové kůry, 10 g skořice, 10 g muškátového oříšku a zalijeme 1 l koňaku. Necháme 10 dní macerovat. Potom přecedíme a uložíme v dobře uzavřené láhvi ve tmě, chladu a suchu. Užíváme buď jednorázově 1 – 2 lžičky, nebo dlouhodobě 3x denně 15 kapek, při žaludeční a střevní kolice, bolestech hlavy a nervové slabosti.

Extrakt: Hrst rozmačkaných čerstvých listů meduňky zalijeme 1 l vína, 3 dny macerujeme a poté přecedíme. Uchováváme v uzavřené láhvi. Užíváme každé 2 hodiny 1 lžíci při neuróze, žaludečním kataru a nechutenství.

Polštářek z meduňky: Jemný plátěný sáček naplníme suchým řezaným listem meduňky. Nahřejeme a přikládáme na místa postižená revmatismem, na pohmožděniny a otoky.

Směsi: Meduňku je možno podávat samostatně, ale je přímo stvořena i do směsí.

– v léčení nervů kombinace s dobromyslí, kořenem hořce, květem petrklíče a květem vřesu.

– v léčení ledvin kombinace se zlatobýlem, vřesem, březovým listem a natí průtržníku.

– v léčení očí je meduňka vhodná na výplachy zanícených očí v kombinaci s fenyklem, květem měsíčku, květem čekanky a květem chrpy.

– v léčení uší – postup: horké meduňkové obklady do zátylku, do ucha tampon – např. pomačkaný kousek voňavé pokojové pelargonie a k tomu popíjet čaj z trojkombinace 50 g nati meduňky, 30 g kořene jehlice trnité a 20 g sladkého dřeva, čili kořene lékořice. Není-li dostupná pokojová pelargonie (musí to být vonný druh!), může ji nahradit kousek pomačkaného řebříčku, “tampon” je však vždy nutno zavést pouze na okraj zvukovodu

– v léčení kožních afekcí také kombinujeme léčbu vnitřní a vnější. Zevně dáváme obklady ze směsi stejných dílů slézu a meduňky, vnitřně pak pečujeme o správné “pročištění” čajem ze směsi stejných dílů meduňky, nati čekanky a kořene petržele (ženy) nebo celeru (muži)!

Magické využití: Z arabských pramenů pochází informace, že nektar z květů může být použit k vyvolání lásky. Namočte květinu na několik hodin do vína, poté sceďte a víno vypijte s milovanou osobou. K získání lásky někdy stačí nosit meduňku u sebe. Též byla používána v magickém lékařství. Plinius uvádí, že její moc je tak vyjímečná, že je-li přiložena k meči, kterým bylo způsobeno zranění, krev přestane téci. I když zranění mečem jsou dnes vzácná, meduňka je stále používána k léčení ve vykuřovacích směsích a sáčcích. Používá se také při kouzlech, která mají zajistit úspěch. Máte-li včely, otírejte meduňkou úly. To udrží původní včelstvo a přivolá nové.