Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná

Popis

Mateřídouška obecná
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Mateřídouška nať 50g Dr.Popov
vonný olej 10ml mateřídouška Aromis

Mateřídouška obecná je obsažena také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Roste v Evropě, ve střední a severní Africe a v Americe. U nás ji najdeme na skalách, slunných loukách, na okrajích lesů a na lesních mraveništích. Mateřídouška potřebuje hodně světla a tepla a díky svému malému vzrůstu a tělesnému spojení se zemí může čerpat teplo i z půdy.

Sbírané části: Kvetoucí nať.

Doba sběru: Červen až srpen.

Účinné látky: Třísloviny, hořčiny, silice, flavonoidy, minerální látky a organické kyseliny. Silice se skládá z cymenu, tymolu, linaloolu, terpinolu, karvakrolu, borneolu, citralu, geraniolu a geranylacetátu.

Léčivé působení: Užívá se při zánětu horních cest dýchacích, při černém kašli, nadýmání, kolikách, nechutenství, průjmu, při bolestech hlavy, nespavosti a střevních parazitech. Obklady a koupele pomáhají hojit zanícené rány, některé kožní ekzémy a zmírňují revmatické bolesti kloubů.

Historie: Tradičně se používala při poruchách menstruace; její latinský název připomíná hadovitý vzrůst rostliny. Plinius ji doporučoval jako protijed při uštknutí hadem, proti jedu z mořských tvorů a bolestem hlavy. Římané rostlinu také pálili, neboť věřili, že kouř odpuzuje štíry.

V mnohých krajích je zasvěcena Matce Boží, věnečky z ní se na svátek Božího těla posvěcují v mnohých oblastech Rakouska. Vlastnosti: Štiplavá, nahořklá, teplá, vysušující.

Způsob užití: Suší se na stinných místech v načechraných vrstvách do 10 cm nebo umělým teplem nepřevyšujícím
35°C. Drogu pokud možno neobracíme, snadno se drolí. Schne poměrně rychle a je odolná proti zapaření. Poměr sesychání je 5 : 1. Uskladňuje se v plechovkách nebo v papírových pytlích.

Nálev: 2 čajové lžičky drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2 – 3 šálky denně. Užívá se při prsních nachlazeních, prochladnutí žaludku nebo dráždivém tlustém střevu.

Tinktura: Kvetoucí naťí, nasbíranou během poledne za slunečného počasí, naplníme láhev až po hrdlo a zalijeme 50% lihem. Necháme 14 dní stát v teple nebo na slunci v dobře uzavřené láhvi a poté zfiltrujeme. Užívá se k masážím na posílení údů u slabě vyvinutých dětí a u nemocných sklerózou multiplex.

Kloktadlo: Při bolestech hrdla a pro desinfekci dutiny ústní používejte nálev nebo ředěnou tinkturu na kloktání.

Olej: Kvetoucí nať nasbíranou v poledních hodinách naplníme volně do láhve a zalijeme olivovým nebo slunečnicových olejem tak, aby byl 2 prsty nad bylinkami. Necháme stát 14 dní na slunci nebo v blízkosti kamen. Potom scedíme, dáme do lahviček a uložíme v chladu a temnu. Používá se k masážím při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, podvrtnutí a při revmatismu.

Odvar ve víně: 2 lžičky řezané natě a 1/2 lžičky semene anýzu dáme do 1/4 l vína. Necháme přejít varem a 15 minut louhujeme. Scedíme a pijeme teplý, slazený medem. Užívá se při kataru průdušek, žaludečních chorobách, plynatosti, proti ledvinovým a močovým kamenům, při vodnatelnosti, nervové slabosti, migréně a závratích.

Odvar do koupele: 200 g sušené natě dáme do 4 litrů vody. Krátce povaříme, přecedíme a slijeme do připravené vanové lázně. Používáme na zanícené rány a kožní ekzémy.

Obklad na pleť: Obklad z mateřídoušky čistí, zjemňuje a zvláčňuje pleť. 2 polévkové lžíce sušené natě přelijeme 150 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat a scedíme. Obklad z gázy namočené v nálevu necháme působit 20 – 30 minut. Nakonec obličej opláchneme nejprve vlažnou a potom studenou vodou.

Neužívejte v těhotenství, protože mateřídouška stimuluje stahy děložního svalstva. Mateřídouškový olej může dráždit sliznice, proto jej vždy dobře nařeďte.