Lopuch větší

Lopuch větší

Popis

Lopuch větší
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Lopuch větší kořen 50g Dr.Popov
mast Lopuchová 50ml Dr.Popov

Výskyt: Roste v Evropě, Asii, Africe a v Americe. U nás je dosti hojný na rumištích, skládkách, pustých místech, u cest a plotů.

Sbírané části: List, kořen, semena.

Doba sběru: Kořen: září až listopad 1. rokem vegetace nebo duben až květen roku následujícího.
Semena: po dozrání koncem léta.
Listy: před rozkvětem.

Účinné látky: Kořen-listy: glykosidy, flavonoidy, taniny, pryskyřice, sliz, alkaloidy, éterický olej.
Semena: esenciální mastné kyseliny, vitamín A, B2.

Léčivé působení: Lopuch je dobrá čistící bylina při artritidě a kožních chorobách. Kořen pročišťuje krev, působí jako mírné projímadlo, močopudně, proti revmatismu a antibioticky.

Listy působí jako mírné projímadlo a močopudně. Číňané používají semena při horečnatých nachlazeních. Semena snižují hladinu cukru v krvi, proto jsou vhodné jako antidiabetikum při začínající cukrovce. Semena mají protizánětlivé a protibakteriální účinky.

Vlastnosti: Kořen a listy – chladné, vysušující, hořké, kořen je nasládlý. Semena – chladná, štiplavá, hořká.

Lidové názvy: babí hněv, babí kořen, babky, bardana, bodlák, čumbrk, čumbrt, čumbrlík, hořké listí, hořký lupen, hořký řepík, choce, chytavky, ježek, ježky, kloboučí, knoflíčí, knoflíky, kolka, kořen věštníkový, kudlačka, lapáčky, lepáčky, lepík, lopoucha, lopoun, lopucha, lopůn, lopuň, lopuní, lupen, makabule, nouze, řepík, široký lupen, žebrácké vši

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Využití rostlinných sil: ochrana, léčebné účinky

Způsob užití: Po vyrytí se kořeny rozpůlí, duté se vyřadí. Účinnost kořene se zachová tím, že jej před sušením ponoříme asi na 3 minuty do vroucí vody. Tímto způsobem stabilizujeme účinné látky. Suší se nejlépe umělým teplem nepřevyšujícím 45°C. Uchovává se v papírových pytlích.

Kořen:
Nálev: 1 čajová lžička drobně řezané drogy se přelije šálkem vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme 1 – 3 šálky denně. Užívá se při cukrovce, upravuje zažívání a vyměšování, léčí žaludeční vředy. Zlepšuje funkci jater a působí žlučopudně.

Odvar: Užívejte při kožních onemocněních, zvláště u přetrvávajících nežitů, boláků a suchém ekzému s olupováním pokožky.

Tinktura: Užívejte ji v kombinaci s bylinami léčícími artritidu a zažívání, jako je šťovík kadeřavý, k detoxifikaci organismu a stimulaci zažívání a také při močových kaméncích.

Zábal: Aplikujte na kožní boláky a vředy na nohou.

Omývání: Na akné a plísňové kožní infekce, jako je trichofycie, používejte koupel z odvaru.

Proti padání vlasů: 60 g čerstvého loupaného kořene, dobře omytého a drobně nakrájeného, dáme do 2 litrů vody. Vaříme tak dlouho, až se svaří na polovinu. Potom procedíme, přidáme 4 lžíce Alpy a uchováme v dobře uzavřené láhvi. Tímto roztokem každý den silně natíráme a masírujeme kůži hlavy.

Olejový výtažek pro růst vlasů: 25 g drobounce nakrájeného kořene nasypeme do 100 ml olivového nebo slunečnicového oleje a macerujeme 7 dní. Poté scedíme. Výtažkem se natírá hlava ráno a večer.

Listy:
Nálev: Používejte při poruchách trávení (berte v dávce o velikosti vinné sklenky před jídlem) a jako mírný stimulans zažívání.

Zábal: Aplikujte na pohmožděniny a kožní záněty včetně akné.

Léčivý olej: Připravte extrakcí za tepla a použijte na varikózní vředy.

Semena:
Odvar: Užívejte při horečnatých nachlazeních s bolestmi v krku s kašlem. Spolu s violkou používejte na kožní vyrážky.

Magické využití: Lopuchy rozprostřené kolem domu odrážejí zlé síly. Drť se přidává do ochranných vykuřovacích směsí a používá se při ochranných kouzlech. Při ubývajícím měsíci vyryjte kořen lopuchu, usušte jej, a pak ho po kouskách navlečte na rudou nit jako korále. Nosí se na krku jako ochrana proti zlu.

Přikládáním lopuchových listů na chodidla se léčí dna.