Libeček lékařský

Libeček lékařský

Popis

Libeček lékařský
Výskyt: Pochází z Íránu a je rozšířený po celé Evropě. Velmi často se pěstuje na zahrádkách a je znám jako polévkové koření. Občas zplaňuje a nacházíme jej na lukách a v pobřežních houštinách.

Sbírané části: Kořen a nať.

Doba sběru: Listy: prvním rokem po výsadbě. Kořen: v říjnu u dvouletých a starších rostlin.

Účinné látky: Silice, vitamíny, pryskyřice, organické kyseliny, rutin.

Léčivé působení: Působí silně močopudně, upravuje činnost žaludku, podporuje trávení, uvolňuje hleny v  plicním lékařství, pomáhá při poruchách menstruace – je vhodný při slabé menstruaci. Kořen působí proti nadýmání, upravuje žaludeční potíže.

Symbolika: Z kořínků, které byly vysazeny těsně u sebe, se rozrůstá mocně do stran, jako by se snažil uvolnit ze sevření země. A takové uvolnění přináší i všude tam, kde je používán.

Experimentálně je ověřeno, že droga je vhodná při slabé menstruaci. Libeček uvolňuje, proto je vhodný tam, kde předpokládáme, že menstruační poruchy vznikly jako důsledek nahromaděných citových problémů.

Někdy se stává, že žena cítí silnou potřebu hlubších mezilidských vztahů. Není-li tato potřeba uspokojena, dochází ke kumulaci a ke vzniku citového přetlaku. Žena přestože moc chce, je ztrnulá, neumí se otevřít a nakonec není vlastně schopna ani “normálních”, tedy nezávazných kontaktů. Touží po jasném, nekomplikovaném citu, ale je natolik “zaseknutá” a strojená, že prakticky odradí každého, kdo by se o takové city k ní pokusil. Takové typy lidí mívají značné sklony k zadržování nejen citů, ale i tělesných tekutin, vznikají otoky, poruchy menstruace a podobně

Lidové názvy: lobeček, lubeček, opich, velký apich, vlstek, vopich

Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: oheň
Využití rostlinných sil: láska

Způsob užití: Suší se na stinných místech nebo umělým teplem nepřevyšujícím 35°C. Sesychací poměr je 4 : 1. Uchovává se v jakýchkoliv dobře těsnících obalech, neboť snadno vlhne a je třeba ji chránit před skladištními škůdci.

Nálev: 1 čajová lžička sušeného drceného kořene se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat v uzavřené nádobě. Přecedí se a pijeme mezi jídly několikrát denně.

Prášek: Suchý kořen rozdrtíme a přesejeme na moučném sítku. Užívá se 3x denně na špičku nože, půl hodiny před jídlem.

Magické využití: Vložením sáčku s libečkem do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Takovou koupel je nejlepší si připravit před setkáním s novými lidmi.