Lékořice lysá

Lékořice lysá

Popis

Lékořice lysá
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Lékořice kořen 50g Dr.Popov

Výskyt: Lékořice je domovem v Přední Ásii. Ojediněle se pěstuje v zahrádkách. Zahuštěný pevný extrakt se k nám pro potřeby farmaceutického průmyslu dováží převážně z Itálie.

Sbírané části: Kořen.

Doba sběru: Červen nebo říjen 3. rokem po výsadbě, v době, kdy rostlina nasazuje na květ.

Účinné látky: Saponiny, glykosidy, estrogenní látky, kumariny, flavonoidy, steroly, cholin, asparagin, těkavé silice.

Léčivé působení: Drogou je kořen, nazývaný též “sladké dřevo”. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a poměrně silně protizánětlivě působí. Působí lehce močopudně, tlumí kašel a sekreci a usnadňuje vykašlávání. Je uklidňujícím lékem při žaludečních a dvanáctníkových vředech.

Je vhodná na úporné kašle, např. při bronchitidě či astmatu. Také se užívá při revmatismu, léčbě dny a močových kaménků.

Symbolika: Spodní část listů je lepivá. Lékořicí lze léčit obtíže, které spočívají v narušených mezilidských vztazích. Hodí se pro lidi, kteří rádi navazují další a další vztahy, ale začnou je odmítat, jakmile mají dojem, že partner se na ně začíná poněkud lepit a tak omezovat jejich svobodu. Tito lidé se často potácí z jednoho zklamání do druhého. Přitom jen těžko vyjadřují své pocity, takže se snadno dostávají do situace, která je známá pod pojmem “frustrace”. Přitom to mohou být dosti silné osobnosti. Říká se, že deprese představuje zhroucení slabých, kdežto frustrace zhroucení silných individualit. Ustrašení, do sebe vtažení introverti budou za těchto podmínek mít obyčejně potíže s ledvinami, zatímco přítulný extrovertní typ bude laborovat spíše s průduškami. Extrovertům může výborně pomoci právě sladké dřevo. Ostatním lidem jenom potíže utlumí.

Vlastnosti: Velmi sladká, neutrální, vlhká.

Lidové názvy: lékořina, likořice, osládeř, pendrek, sladké dřevo, sladký kořen

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Využití rostlinných sil: láska, ochrana

Způsob užití:
Odvar: 1 polévková lžíce drogy se dá do1/2 litru vody vaří se 10 minut a scedí se. Užívá se 3 – 4x denně po 100 ml odvaru. Maximální denní dávka je 500 ml. Předepisuje se ke snížení kyselosti žaludku, při vředech.

Sirup: 30 g čerstvého kořene naložíme do 1/4 l červeného vína a 3 dny macerujeme v uzavřené láhvi. Potom scedíme, kořen prolisujeme a do získané tekutiny přidáme 250 g cukru. Mírně vaříme až do zhoustnutí. Užívá se 4 – 6 lžiček denně při chorobách močového měchýře, tělesné slabosti a jako utišující prostředek při astmatu a bronchitidě.

Tinktura: 50g drobně nasekaných kořenů přelijeme 50 g 50% lihu a macerujeme 14 dní v dobře uzavřené nádobě. Potom přefiltrujeme a užíváme 3x denně 1 lžičku při žaludečních a dvanáctníkových vředech.

Přímé podání: Sladké dřevo lze dávkovat přímo – cucat sladké kořínky nebo cucat pendrek, (což je tuhá zahuštěná šťáva z kořenů) při zahlenění a chrapotu.

Magické využití: Žvýkání kořene lékořice ve vás vzbudí vášeň. Totéž se doporučuje, chcete-li se odnaučit kouřit.

Kořen lékořice se přidává do sáčků, které mají přivolat lásku a vyvolat vášeň. Užívá se v kouzlech pro zachování věrnosti.

Ze dřeva lékořice se vyrábějí kouzelné hole.