Kukuřice setá

Kukuřice setá

Popis

Kukuřice setá
Výskyt: Pěstuje se na polích v mírném podnebí.

Sbírané části: Dlouhé hedvábné tyčinky a čnělka.

Doba sběru: V době květu vyčnívají čnělky z palicovitých klasů z rostliny.

Účinné látky: Tříslovina, saponin, pryskyřice, glykosidní hořčina, olej, silice, minerální látky, karoten, flavonová barviva.

Léčivé působení: Droga se používá hlavně jako uklidňující, močopudný prostředek při podráždění močového měchýře, jako je např. jeho zánět, a při problémech s prostatou. Může prospět při nočním pomočování u dětí. Působí proti revmatismu, dně a vodnatelnosti. Působí také dráždivě na srdeční sval, zvyšuje krevní tlak a lze jej též použít žlučopudně (jako cholagogum).

Lidové názvy: indiánská pšenice, indiánské obilí, indická pšenice, kukurec, pšenice z Mekky (Írán), španělská pšenice (Francie), tengerička, turecká pšenice, turecké žito, turčica, turkyň, turkyňa, turkyně, vlašská pšenice, (Švýcarsko), vlašské žito

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: vzduch
Využití rostlinných sil: ochrana, štěstí, věštění

Způsob užití: Suší se na stinných místech za dobrého přístupu vzduchu nebo umělým teplem nepřevyšujícím 40°C. Uchovává se v papírových pytlích nebo lepenkových kontejnerech.

Nálev: 5 g drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a podáváme obden. Je to výborné diuretikum.

Rituální použití: Kukuřice představuje božstvo hojnosti a plodnosti dlouho uctívané na východě a severu Ameriky. Zuinové používají různě zbarvená zrna kukuřice při náboženských obřadech. Jídlo z modrých zrn přináší požehnání a používá se též jako oběť.

Magické využití: Z hromady kukuřičných palic vyndejte jakoukoli a odpočítejte zrna po dvanácti. Tak se dozvíte, kolika let se dožijete.

Kukuřičná palice se dávala do kolébky k dítěti jako ochrana proti zlým silám. Svazek kukuřičných lodyh zavěšených přes zrcadlo přináší domácnosti štěstí. Náhrdelník z usušených červených zrn zabraňuje krvácení z nosu.

Indiáni přivolávali déšť kukuřičným pylem, pravděpodobně tak, že ho rozptylovali do vzduchu. Při obtížném porodu se v horách severní Ameriky pálily před vchodem do chýše rudé kukuřičné klasy. Tím se porod značně urychlil.