Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Popis

Kopřiva dvoudomá
Nabízíme:
bylina Kopřiva list 50g Dr.Popov

Kopřiva dvoudomá je obsažena také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Je rozšířena hlavně podél lidských sídlišť. Také ji nacházíme na okrajích cest, na plotech, ve vrbových porostech, na rumištích, v křovinách a na kompostech.

Sbírané části: Nať, list a květ.

Doba sběru: Červen až srpen.

Účinné látky: Kyselina křemičitá, třísloviny, histamin, serotonin, vitamíny A, B2 a C a organické kyseliny: kyselina mravenčí, octová a máselná, kyselina panthonelová, chlorofyl, fytocindní látky, acetylcholin, histamin. Droga je bez pachu a chutná hořce.

Léčivé působení: Pravidelné užívání kopřiv je preventivním prostředkem proti vzniku různých chorobných stavů. Působí především na krev. Kromě toho je močopudným prostředkem při potížích močení a zánětu vývodných cest močových, podporuje tvorbu mléka a je prostředkem pro čištění krve. Představuje vhodný posilující lék při anémii. Pomáhá při revmatickém onemocnění svalů a kloubů, dně, poruchách metabolismu kyseliny močové, vodnatelnosti, svědivém onemocnění kůže, včetně kopřivky. Také pomáhá při bledničce, jaterních chorobách, onemocnění žlučníku a žlučových cest, hemoroidech, zácpě, žaludečních křečích, zvracení, poruchách trávení, zánětu horních cest dýchacích a při padání vlasů.

Jako tinktura se užívá k tišení bolestí při popáleninách 1. stupně. Kopřiva je mírné afrodisiakum, působící na muže, celkově tonizuje a dráždí urogenitální trakt. Afrodisiakální účinky mají kopřivová semínka – drobné nažky. Doporučují se podávat s medem. Je to výživná zelenina obsahující množství minerálů – pozitivně ovlivňuje tvorbu červených krvinek.

Pozor! Více než 8 g kopřivového semene denně může úplně odstranit moč, používá se také proti nočnímu pomočování.

Vlastnosti: Chladná, suchá, svíravá, mírně nahořklé chuti.

Lidové názvy: pokřiva, prhlava, prhlavka, prhlinka, prhlice, velká kopřiva, žahavka, žihavka, žihlava

Polarita: mužská
Signatura: Merkur
Živel: oheň
Božstva: Thor
Využití rostlinných sil: exorcismus, ochrana, léčebné účinky, smyslnost

Způsob užití: Nať se suší v dobře větrané místnosti ve stínu, neboť se snadno zapaří. Při sušení v sušárně nesmí teplota překročit 50°C. Při sušení je třeba ji velmi opatrně obracet. Do sběru nepatří rostliny obsahující květy. Barva drogy musí být tmavě zelená. Kořen se suší umělou teplotou do 50°C.

Nať a listy:
Nálev: 2 čajové lžičky drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedíme a pijeme 2 – 3 šálky denně. Užívá se ke stimulaci krevního oběhu a pročištění organismu při artritidě. U kojících matek zvyšuje tvorbu mléka.

Odvar: 2 lžičky drogy se přelijí šálkem studené vody, povaří 5 minut, scedí a nápoj se pije teplý a neslazený ráno a večer. Užívejte jako nálev.

Šťáva: Šťávu připravíme z celé čerstvé rostliny. Získáme tak tonikum vhodné pro zesláblý organismus, při anémii a ke zmírnění pálení po žahnutí kopřivou. Předepisuje se při nedostatečnosti srdce spojené s otokem.

Kopřivový sirup: 250 g kopřiv přelijeme 1,5 l vody, krátce povaříme a necháme 24 hodin macerovat. Poté scedíme, přidáme dvojnásobné množství (objemové) cukru a svaříme do hustoty medu. Užíváme 3x denně 2 polévkové lžíce.

Tužidlo na vlasy: Tužidlo z kopřivy je ideálním prostředkem pro tmavovlásky. 10 g čerstvých nebo sušených listů z kopřivy přelijeme 150 ml vařící vody a 15 minut louhujeme. Poté scedíme a k nálevu přidáme 1 polévkovou lžíci medu a důkladně rozmícháme. Roztok potom naneseme na vlasy jako běžné tužidlo.

Odvar s octem: K mytí hlavy při padání vlasů: Přidáme jemně řezané sušené listy do roztoku 1/2 litru vody a 1/2 litru octa a necháme vařit 1/2 hodiny pod pokličkou. Tímto čajem si před spaním umyjeme hlavu.

S čajem nálevem je vhodné provést jarní bylinnou kůru: Po 3 týdny vypijeme denně po doušcích 2 sklenice čaje. Přitom používáme jen mladé kopřivy.

Čerstvá nať: Vhodné je použít kopřivu jako zeleninu – mladé výhonky na salát nebo polévku.

Listy a kořen:
Tinktura pro růst vlasů: 1 lžíci řezaných listů a kořene zalijeme 3 lžícemi lihu 45%. Dobře uzavřeme a necháme 14 dní stát na slunci. Zfiltrujeme a zředíme 1/4 l vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.

Kořen:
Oplachování vlasů: Odvar z kořene použijeme na oplachování vlasů jako prostředek proti lupům a padání vlasů.

Magické využití: Ochranné účinky kopřivy byly v magii odjakživa využívány. Kopřivou naplněná figurka či sáček dokáže odrazit prokletí. Kopřiva rozházená v okolí domu odvrací zlo. Hodíte-li kopřivu do ohně, odpudí všechno zlo, držíte-li ji v ruce, nemohou na vás zlí duchové. Nošena s řebříčkem utlumuje strach a je-li nošena jako amulet, udržuje záporné síly v bezpečné vzdálenosti.

Nádoba čerstvě natrhaných kopřiv vedle postele nemocného pomáhá při rekonvalescenci. Bývá též používána k vyvolávání vášní. V Mexiku se těší velké oblibě jako nejúčinnější bylina přidávaná do očistných koupelí.