Kontryhel obecný

Kontryhel obecný

Popis

Kontryhel obecný
Nabízíme:
bylina Kontryhel nať 50g Dr.Popov

Kontryhel obecný je obsažen také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Nacházíme jej na vlhčích loukách a pastvinách.

Sbírané části: List a kvetoucí nať.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Třísloviny, taniny, silice, hořčiny, kyselina salycilová, saponiny, fytosteroly, flavony, izoflavony, flavonoly, vitamín C. Droga je bez pachu a má hořkou chuť.

Léčivé působení: Působí jako adstrigens, stomachikum, protizánětlivý prostředek, hojí rány. Je prostředkem proti bělotoku, menstruačním potížím – zmírňuje silné menstruační krvácení, žaludeční neuróze a nevolnosti při přechodu. Účinně hojí vnější i vnitřní rány. Spolu s řebříčkem obecným příznivě ovlivňuje počáteční fázi periody. Je kardiotonikem a má dehydratační účinek, pomáhá při horečce z infikované rány a při hnisavých ranách a zanedbaných kožních vředech. Tlumí bolesti svalů a v končetinách a pomáhá při chudokrevnosti. Je takřka všelékem ženských nemocí. Užívá se při otylosti a také nemocní cukrovkou by jej měli častěji užívat. Děti, které přes dobrou stravu mají jen chabé svaly, se při neustálém užívání čaje stávají silnějšími lidmi. Totéž platí v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou pro svalovou atrofii. Je také dobrým prostředkem proti vodnatelnosti, průjmu, bacilární úplavici, žaludečním křečím, nemocem z nachlazení, revmatickým onemocněním a kornatění tepen.

Působí příznivě při katarech dýchacích cest, při jaterních a ledvinových chorobách, při zánětech dutiny ústní a krvácení z nosu. Odvarem se omývají špatně se hojící rány a bércové vředy.

Historie: Jako vysoce adstrigentní (svíravý, stahující prostředek) bylina byla jednou z nejoblíbenějších rostlin na bojištích 15. a 16. století. Za významnou ji používali rovněž alchymisté, kteří ve snaze vyrobit zlato a kámen mudrců používali kapky nebeské rosy, která se ráno třpytí na jejích listech.

Symbolika: Podle bylináře, francouze Maurice Mességué, je kontryhel nejdůležitější “gynekologickou” bylinou. Němci mu výstižně říkají “Frauenmantel”, ženský plášť, a české lidové názvosloví jej zná jako “Plášť panenky Marie”. Kontryhel roste v několika formách; s listy pětilaločnými, ale i s listy sedmi nebo dokonce devítilaločnými.

Kontryhel tlumí nadměrné krvácení při menstruaci i její bolestivost, příznivě ovlivňuje psychiku klimakterických žen. Aplikován současně vnitřně i zevně léčí bílý výtok. Zevně jej lze použít na gynekologické výplachy, zvláště při svědivých afekcích na pohlavních orgánech. Je velkým lékem při náchylnosti žen k potratům nebo k výhřezu dělohy.

Kontryhel je ideální bylinou do směsí, použitou drogou je kvetoucí nať. Švýcarský kněz, bylinkář Kunzle, užívání této rostlinky velmi propaguje: Kdyby každá rodička, osm až deset dní před porodem pila čaj z alchemiky, měly by ještě mnohé děti matku a mnozí nešťastní vdovci manželku, kdyby lépe znali dar, jenž Bůh daroval ženám. říká.

Vlastnosti: Chladná, suchá, hořká, adstrigentní chuť.

Lidové názvy: alchemika, arcisléz, arcislní, divý muškát, husí noha, husí nožka, husí nůžka, husí packa, husí stopky, hvězdoš, kloboučky, knedlíček, kondolík, konrádek, kontrhel, lví noha, lvová stopa, pláštíček Panny Marie, polní muškát, přívratník, rosička, zindava, zlatodějka, žádava, žindava

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Využití rostlinných sil: láska

Způsob užití: Suší se v načechrané vrstvě 5- 8 cm ve stínu do 45°C. Sesychá v poměru 5 : 1. Uchovává se v papírových pytlích.

Čaj – nálev: Přelijeme 2 čajové lžičky sušených řezaných listů 1 šálkem vroucí vody a necháme vyluhovat 10 minut. Používá se při gastroenteritidě a při průjmu, při akutních příznacích se pije až 5x denně šálek.

Odvar: 2 polévkové lžíce drogy dáme do 1/2 l vody, 3 minuty vaříme a poté 15 minut louhujeme v uzavřené nádobě. Při silné menstruaci smícháme 1 šálek čaje z kontryhele s 1 šálkem nálevu z řebříčku. Při vodnatelnosti smícháme 1 šálek čaje z kontryhele s 1 šálkem čaje z přesličky. Pije se dvakrát denně.

Tinktura: Používá se při menstruačních bolestech, nepravidelnosti měsíčků a menopauzálních obtížích.

Omývání: Při mokvajícím ekzému nebo vředech aplikujte nálev či odvar zevně.

Výplach úst – kloktadlo: Použijte nálev při bolení v krku, laryngitidě a ústních vřídcích.

Výplach: Nálev používejte při pálení a výtocích z pochvy.

V těhotenství bylinu neužívejte, vyvolává děložní stahy.Při jakékoli náhlé nebo abnormální změně děložního krvácení vyhledejte odbornou pomoc.

Magické využití: Používá se v sáčcích při kouzlech, která přivolávají lásku.