Komonice lékařská

Komonice lékařská

Popis

Výskyt: Dvouletá rostlina rozšířená v celé Evropě. U nás je dosti hojná na rumištích, podél cest, na kamenitých stráních a železničních náspech.

Sbírané části: Kvetoucí nať.

Doba sběru: Červenec a srpen.

Účinné látky: Kumarin, kumarinový glykosid melilotin, flavonová barviva, třísloviny, antivitamín K, organické kyseliny a fytoncidní látky.

Léčivé působení: Léčí kožní onemocnění, pomáhá hojit poškozené cévy, proto může být účinná na křečové žíly nebo v podobě krému na varikózní vředy. Komonice se rovněž používá při některých typech menstruačních bolestí, depresích a nespavosti a je zvláště vhodná při pokročilém věku.

Pomáhá při zánětu průdušek, při chorobách močových cest a při vysokém krevním tlaku, zvláště v klimakteriu. Má protizánětlivé účinky a snižuje krevní srážlivost, což způsobuje antivitamin K.

Zevně se používá formou obkladů na otoky, opuchliny při revmatismu, jako změkčující a tišící prostředek.

Způsob užití: Nať se suší buď volně zavěšená ve svazečcích na napnutých provazech nebo drátech nebo na lískách ve vrstvě do 10 cm ve stínu za dobrého přístupu vzduchu a občas se obrací. Při sušení v sušárně nesmí teplota překročit 35°C. Sesychací poměr je 5 : 1. Uskladňuje se v papírových nebo jutových pytlích.

Nálev: 2 lžičky drogy přelijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat pod pokličkou. Scedíme a pijeme 1 – 2 šálky denně. Užívejte při vysokém krevním tlaku, chorobách močového ústrojí, zánětu průdušek a při migréně.

Odvar na obklady a omývání: 2 polévkové lžíce drogy dáme do 1/2 litru vroucí vody, přikryjeme pokličkou a vaříme 10 minut na mírném ohni. Poté scedíme. Obklad měkčí, odstraňuje otoky, tiší bolesti, léčí vředy a hnisavé rány.

Neměli by ji užívat lidé, kteří berou léky proti tvorbě krevních sraženin, jako např. Warfarin, Pelentan, Heparin.