Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka

Popis

Kokoška pastuší tobolka
Výskyt: Je rozšířená pro svoji nenáročnost. Roste u cest, na polích, v zahradách, na loukách a březích řek a jezer.

Sbírané části: Kvetoucí nať.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Tyramin, cholin, flavonoidy, saponiny, třísloviny, některé soli, pryskyřice, vitamíny A, B, C.

Léčivé působení: Droga mírně stimuluje srdce a oboustranně reguluje mírnější odchylky krevního tlaku. Užívá se vnitřně jako čaj či tinktura při veškerém vnitřním krvácení; z nosu, střev žaludku, plic, ledvin a při nepravidelném děložním krvácení. Je silně močopudná a působí rozrušování močových konkrementů, uvolňuje usazený písek a brání usazování vápenatých solí v cévách.

Zevně se používá k obkladům nebo jako mast (připravená rozmícháním trochy čerstvé šťávy v běžné zinkové pastě, kterou lze obdržet v lékárně) při poranění, ekzémech, otlacích a při zánětech šlachové pochvy.

Čerstvá šťáva z pastuší tobolky je výborným ušním lékem při nachlazení a začínajícím zánětu. Pomáhá také při děložním krvácení v klimaktériu.

Symbolika: V Anglii nazývali prý dříve tuto bylinku “lékárna chudých”, což naznačuje, že nejde o bylinu ledajakou. Její léčebná síla je vskutku dosti výrazná a rovněž tak léčebné spektrum je neobyčejně široké. Při prvním pohledu na bylinu vidíme jasnou signaturu, tobolky mají tvar srdce, srdce úzce koresponduje s charakteristikou živlu ohně a oheň vysušuje. Kokoška to umí excelentně. V urologii dovede “vysušit” dokonalým odvodněním, patří k výborným diuretikům, vyhání močový písek a malé kaménky. V gynekologii je nejlepším bylinným “tlumičem” nadměrné menstruace. Nejprve je však třeba zvážit, zda jde skutečně o nadměrnou menstruaci, anebo jen o dokonalé a žádoucí čištění. Mnohem více budeme tedy drogu potřebovat při krvácení mimomenstruálním, které dovede ženu vyděsit a fyzicky i duševně značně vyčerpat.

Spodní část rostliny se od vrchní diametrálně liší. Jakási dvojitost je tedy vedoucím znakem této byliny. Léčebně se hodí pro lidi, kteří si ještě neuvědomují plně hlas svého srdce – cit, a dávají se vést jenom rozumem, i když si čas od času uvědomí, že věru nekonají dobře. Z této dualistické rozpolcenosti velmi často vzniká kolísání krevního tlaku, které v takovém případě dovede kokoška mistrovsky vyrovnávat.

Vlastnosti: Sladká, suchá, chladná.

Lidové názvy: babí kapsa, bětuška, holá káča, kapsička, kaša, kaška, kolduška, kopišťálka, lopata, mošna, selská hořčice, slouhovo thé, srdíčko, suchá běta, taška, žebrácká kabelka.

Způsob užití: Suší se ve stínu přirozeným teplem nebo umělou teplotou nepřevyšující 40°C, ve vrstvě až do 10 cm, protože se nezapařuje. Sesychá v poměru 4 : 1. Uchovává se v papírových pytlích nebo v lepenkových kontejnerech.

Nálev: 1 čajová lžička se spaří 1/4 l vařící vody, 5 minut louhujeme, scedíme a pijeme 2 – 3 šálky denně. Užívejte při silné menstruaci (8 – 10 dní před začátkem menstruace 2 šálky nálevu denně), cystitidě, chronickém průjmu, při krvácení z nosu, žaludku, střev. V první fázi porodu usrkávejte horký nálev, abyste stimulovala kontrakce, a po porodu užívejte pro uklidnění poporodního krvácení.

Čaj – macerát: Přidáme 6 čajových lžiček (cca 15 g) sušené řezané natě do 2 sklenic studené vody a necháme 8 hodin vyluhovat. Tuto dávku čaje během dne vypijeme. Zevně se tento macerát užívá k omývání a obkladům.

Tinktura: Celou čerstvou nať nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhve. Zalijeme 40% lihem tak, aby bylinky byly ponořené a macerujeme 14 dní na slunci nebo v teple. Poté přecedíme a uchováváme v chladu a temnu. Při silné menstruaci, cystitidě a průjmu užívejte 3x denně až 10 ml.

Obklad 1.: Při pořezání smočte složenou gázu v nálevu nebo macerátu. Při krvácení z nosu namočte v tinktuře malý tampónek z buničité vaty a zasuňte jej do nosní dírky.

Obklad 2.: 2 hrsti čerstvé pastuší tobolky dáme do síta nad hrnec s vařící vodou. Spařenou bylinu zabalíme do ručníku nebo do hadříku a přiložíme jako obklad.

Zábal: V rámci první pomoci přiložte čerstvou bylinu na krvácející rány.

Směsi: Pastuší tobolku je vhodné zahrnovat do směsí ( z důvodu nepříjemné chuti), ve kterých by tato droga neměla tvořit víc než 35 % objemu. Vhodným kombinačním partnerem pastuší tobolky je v urologii zejména zlatobýl, březový list, nať průtržníku, případně kořen libečku. V dermatologii se zejména osvědčila trojkombinace stejných dílů nati pastuší tobolky, nati zemědýmu a nati tymiánu.

V “srdečních” indikacích je velmi vhodná směs 100 g květů hlohu, 50 g nati pastuší tobolky, 50 g nati řebříčku, 30 g nati routy vonné a 20 g lipového květu.

Nepoužívat v těhotenství, může však pomoci při porodních bolestech. Její nadměrné používání (čaje) může zasáhnout nepříznivým způsobem paměť. Pokud u vás dojde k náhlé změně menstruačního krvácení nebo se objeví krev v moči, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.