Kmín kořenný

Kmín kořenný

Popis

Kmín kořenný
Výskyt: Původem je z Přední Asie. Je rozšířený od nížin po značně vysoké polohy. Většinou jej nacházíme na loukách po jejich prvním pokosení, na pastvinách, rumištích a na okrajích lesa.

Sbírané části: Plod.

Doba sběru: Červen a červenec druhým rokem.

Účinné látky: Plod obsahuje 3-7% silice, jejíž hlavní složkou je karvon a limonen, mastný olej, bílkoviny, uhlovodíky a flavonoidy. Má kořenitou, někdy až ostrou chuť.

Léčivé působení: Odstraňuje křeče v oblasti žaludku a střev. Lze jej užívat při plynatosti, žaludeční slabosti, poruchách trávení a při střevním kataru, zejména u dětí. Doporučuje se i jako laktagogum (povzbuzuje tvorbu mléka). Má bakteriostatický účinek a působí proti vnitřním parazitům. Při onemocnění dýchacích cest podporuje vykašlávání.

Směs kmínového oleje s mastným olejem se zevně užívá proti kožním parazitům. Zevně se také přidává do prokrvujících mazání při revmatických a ischiatických bolestech.

Lidové názvy: krámský kmín, raška

Polarita: mužská
Signatura: Merkur
Živel: vzduch
Využití rostlinných sil: ochrana, smyslnost, zdraví, duchovní síly, proti krádeži

Způsob užití: Droga se suší v sušárně teplotou do 40°C a čistí se. Nejlépe se skladuje v jutových pytlích.

Čaj – nálev: Přelijeme 2 čajové lžičky rozmačkaného nebo roztlučeného plodu šálkem vroucí vody, a poté necháme asi 10 minut vyluhovat v uzavřené nádobě. Pijeme 2-3x denně šálek.

Čaj – odvar: 2 lžičky drceného kmínu na 1/4 l vody. Mírně povaříme, 15 minut louhujeme a pijeme chladný 1 – 2 šálky denně.

Žvýkání plodů: Denně 1 čajová lžička.

Kmínový olej: 3 – 4 kapky kmínového oleje na 1 kostku cukru, 3krát denně.

Magické využití: Kmín slouží jako ochrana proto Lilitě, stejně tak proti všem projevům zlých duchů a záporných energií na špatných místech. Z těchto důvodů je nošen. Věci jsou chráněny semeny kmínu před zloději.

Kmín se též používá k posílení věrnosti, dává se do sáčků a talismanů k přivolání partnera. Semena v jídle probouzejí vášeň. Žvýkání semen pomáhá získat lásku vytoužené osoby.

Kmín posiluje paměť a malý pytlíček semen v dětské postýlce chrání před nemocí.