Kakost smrdutý

Kakost smrdutý

Popis

Výskyt: Roste v lesích listnatých i jehličnatých na dosti stinných místech, dále ve křovinách, na stinných skalách.

Sbírané části: Nať.

Léčivé působení: Nať kakostu tvoří antirevmatikum. Kakost je rumištní bylinou, libuje si v přítmí kolem starých zdí a na kraji lesa. Analogicky bude prospívat ponejvíce lidem, jejichž revmatické onemocnění vzniklo jako následek delšího pobytu ve vlhkém a tmavém příbytku. Je to droga, vhodná pro podpůrnou léčbu u těžších forem revmatismu. Je výborná zejména na přidružené revmatické záněty očí, uší nebo lícních nervů. Podává se při hematurii, tj. při nálezu krve v moči, pokud ovšem není příčinou nádor!

Pitná kúra je vhodná zejména při močovém písku a kaméncích a také v regenerativní léčbě například při nebo po prodělaném nádorovém onemocnění.

Způsob užití: Zatím co v urologii, dermatologii a onkologii dáváme ponejvíce přednost čaji, v revmatologii se však osvědčila více klasická tinktura, připravená však z čerstvé byliny! Nejlepší formou pro léčbu revmatických onemocnění je takzvaný bylinný balzám. Kakostovou tinkturu podáváme 4x denně – ženy 10-12, muži 13-15 kapek.

V případě přidružených revmatických zánětů očí, uší nebo lícních nervů se přikládá kašovitý obklad z čerstvých bylin nebo i z vyvařených bylin sušených. Takový obklad můžeme přikládat i na zanícené a případně oteklé klouby, protože má mohutnou “vytahovací” sílu a nemocní jsou většinou léčebným efektem příjemně překvapeni.

Kombinovaná vnitřní i zevní léčba se aplikuje při ekzému a jiných těžších kožních afekcích, také při edémech (otocích) nejrůznějšího původu.

Drcené kousky čerstvé nati nebo obklady lze aplikovat při ušních zánětech.