Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý

Popis

Jitrocel kopinatý
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní
bylina Jitrocel list 50g Dr.Popov

Jitrocel kopinatý je obsažen také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Nacházíme jej na loukách a pastvinách a na okrajích cest a lesů. Vzhledem k tomu, že se na pastvinách často vyskytuje ve velkých množstvích, vyvolává někdy u zvířat průjem.

Sbírané části: List a semeno.

Doba sběru: Listy: květen a červen.

Účinné látky:
Listy: glykosidy, tříslovina, sliz, hořčina, minerály s vysokým podíle zinku a draslíku, fytoncidy, kyselina křemičitá a vitamín C.
Semena: sliz, oleje, protein, škrob.

Léčivé působení: Petr Ondřej Matthioli uvádí, že jitrocel má moc suchou a chladnou na třetím stupni, proto je vhodný tam, kde je třeba vysušovat a chladit. Pomáhá při onemocnění dýchacích orgánů, při vykašlávání hnisavého hlenu, při černém kašli, zánětu průdušnice, zánětu plic, zánětu průdušek a astmatu. Užívá se rovněž při onemocnění močového měchýře, jako je bezděčné pomočování v důsledku dysfunkce hrdla močového měchýře a při zánětu vývodných cest močových. Dále při poruchách trávicí soustavy; dlouho trvajících průjmech, bacilární úplavici, plynatosti a vředové chorobě žaludku a střev.

Na venkově je jitrocel odpradávna považován za nejúčinnější léčivý prostředek. Rozemnuté listy se pokládají na rány. Starším lidem lze též doporučit položit čisté jitrocelové listy na bercový vřed. Obklady z rozmačkaných listů jsou doporučovány při kožních vředech, chronických zánětech kůže a při bodnutí včelou nebo vosou. Vhodný je též na kožní komplikace po očkování. Je také prostředkem proti rýmě.

Vedle jitrocele kopinatého můžeme využívat též jitrocel větší (Plantago major L.), charakteristický svými širokými listy, které mu vynesly lidový název “myší ouško”. Staří Řekové jitroceli říkali “heptapleuros”, tedy sedmižeberný, protože má skutečně sedm žeber.

Symbolika: Sedm žeber jitrocele kopinatého ukazuje na určitou sevřenou formu, proto jitrocel pomůže zejména lidem, kteří se cítí sevření, třeba nedostatkem důvěry v bližní. Takový duševní stav svírá mimo jiné i plíce a průdušky a nelze se proto divit, že v takových orgánech se často vyvine zahnisaný hlen.

S největší pravděpodobností, byť to moderní farmakologie zatím přímo nepotvrdila, ovlivňuje jitrocel přímo i psychiku a pomáhá tedy zejména tam, kde sevření a tím dýchací problémy jsou důsledkem nervozity. Snad i proto je jitrocel vhodnou bylinou pro léčbu astmatu, kde vždy najdeme spojení pocitu sevření, napjaté úzkostlivosti a astmatického reagování.

Je třeba vědět, že jitrocel odhleňuje celkově, ne pouze v dýchacích cestách. Je proto vhodný i pro odhlenění střev.

Vlastnosti: Nasládlá, slaná a hořká, chladná, spíše vysušující.

Lidové názvy: babí ucho, babka, beraní jazyk, celdoň, celníček, celník, hojílek, itrocín, jitrocél, jitrocel špičatý, jitrocí, jitrocil, myší ocas, myší ocásek, myší ouška, olověný jazýček, psí jazýček, psí jazyk, psí uši, ranocel, ranocél, skorocel, skorocél, skoročil, volský jazyk.

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: země
Využití rostlinných sil: léčebné účinky, síla, ochrana, ochrana proti hadům

Způsob užití: Suší se v tenkých vrstvách, sušení musí probíhat rychle. Nejlepší je sušení na slunci nebo umělým teplem nepřevyšujícím 40°C. Sesychací poměr je 5 : 1. Uchovává se v polyetylénových obalech v suchu a nestlačený. Jitrocel je určen pro dlouhodobé podávání.

Listy:
Odvar: 1 polévková lžíce drogy se dá do1/4 litru vody vaří se 10 minut a scedí se.
Nálev: 1 čajová lžička drogy se přelije šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně.
Šťáva: Lisuje se z čerstvých listů. Podává se při záduše, zahlenění, kašli, TBC, vykašlávání krve, při průjmu.
Obklady z listů: Čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího umyjeme, na desce válečkem na nudle rozválíme na kaši a přiložíme na nemocné místo. Používáme při otocích a bodnutí hmyzem.

Sirup I: 4 vrchovaté hrsti čerstvých listů jitrocele semeleme na masovém strojku nebo rozmixujeme. Do kaše přidáme trochu vody, 300 g cukru a 250 g včelího medu. Za stálého míchání vaříme na slabém ohni, až vznikne zahuštěná tekutina, kterou horkou naplníme do sklenic a po vychladnutí uložíme do chladničky. Užívá se 3x denně lžička proti kašli při chronickém kataru průdušek a při poruchách trávení.

Sirup II: Vyprané listy jitrocele, asi polovina zavařovací sklenice 0,7 l, se přelijí 1 dl lihu 40%, doplní vroucí vodou a nechá se louhovat 24 hodin. Poté se přecedí, vylisuje, přidá 250 g cukru a svaří. Uchovává se v chladničce. Užívá se 3x denně lžička jako sirup I.

Sirup III: Do láhve od okurek se ukládá střídavě vrstva jitrocelových listů a vrstva cukru. Nechá se přes noc slehnout a plní dále až do celého objemu láhve. 3x nebo 4x se převáže pergamenem, uloží se do jámy v zahradě, překryje prknem, zatíží kamenem a zasype hlínou. Láhev vyjmeme po 3 měsících. Vykvašená šťáva se potom vylisuje na ovocném lisu, nikoliv přes plátno. Povaříme a plníme do láhví. Pokud nemáme láhev kde zakopat, je možné nechat směs vykvasit v teple nebo na slunci. Užíváme stejně jako sirup I a sirup II.

Sirup faráře Kneippa: Hrst jitrocelových listů, 1/2 hrsti listů podbělu a 1/2 hrsti pelyňku vaříme 5 minut v 1/2 l vody. Scedíme a do odvaru přidáme několik lžic medu. Vaříme dál, až vznikne řídký sirup. Užívá se teplý, každých 15 minut lžička proti kašli.

Jitrocelová mast: Vředy, popáleniny a hemoroidy lze mazat následující mastí: Dobře rozmačkáme 2 hrsti jitrocelového listu (nejlépe jitrocele většího) a smícháme s 1/2 kg škvařeného sádla. Necháme týden ve sklepě. Potom povaříme, prolisujeme přes síto, přidáme 250 ml čerstvé jitrocelové šťávy a povaříme do zhoustnutí; pro lepší konzistenci lze přidat i trochu včelího vosku.

Čerstvé: Rozmačkané čerstvé listy smíšené se solí se přikládají na krk u lidí trpících strumou. Velmi účinné je přikládat rozmačkané listy na bercové vředy.

Vinný odvar: Při onemocnění dýchacích cest s horečkou a zimnicí svaříme kořen jitrocele, bílé víno a vodu ve stejném hmotnostním poměru a podáváme po čajových lžičkách větším dětem nebo po polévkových lžících dospělým několikrát denně. Onemocnění brzy pomine.

Obklady: Průdušková onemocnění lze jitrocelem ovlivňovat i zevně; obkladový materiál namočíme do horkého čaje nebo do ohřáté, čerstvě připravené šťávy a přiložíme na průdušky. Navrch dáme vlněný šál a aby teplo neunikalo, přiložíme ještě třeba horký termoflor a ponecháme přiloženo asi 1 hodinu.

Nemá být podáván dětem mladším 6 let.

Semena:
Nálev: Při zácpě přelijte 1 čajovou lžičku semen šálkem vařící vody. Nechte vystydnout a sliz i se semeny pijte večer.

Celá semena: Při zácpě se doporučuje polknout 10 celých semen, která obsahují mnoho slizu, rychle bobtnají, takže jsou hladká a měkká a jsou tedy neškodným a dobrým projímadlem. Žvýkaná semena snižují hladinu cukru v krvi.

Magické využití: Jitrocel přivázaný na hlavu červenou nití léčí bolesti hlavy. Vložen pod nohy zbavuje únavy. Jitrocel se též ponechává v autech jako ochrana proti zlým duchům. Kousek kořene v kapse chrání svého nositele před hadím uštknutím.