Jehlice trnitá

Jehlice trnitá

Popis

Jehlice trnitá
Výskyt: Eurosibiřský druh. Roste na sušších pastvinách, na chudých loukách, ve světlých lesích a na stráních, zvláště na vápenci.

Sbírané části: Kořen a nať.

Doba sběru: Kořen víceletých rostlin: září a říjen.

Účinné látky: Silice, glykosidy, organické kyseliny a saponiny.

Léčivé působení: Jehlice – drogou je kořen nebo i nať – patří k velmi účinným drogám. Je silně močopudná a kromě toho obsahuje látky podobné kortizonu, takže má i výrazné protizánětlivé účinky. Léčí choroby močového měchýře, močových cest, močových kamenů a písku a vodnatelnost. Rozrušuje litiatické (kaménkotvorné) struktury. Měla by se nasadit vždy, když má nemocný dlouhodobě zvýšenou sedimentaci. Také tzv. meteotropní revmatismy (stavy, kdy je revmatik velice závislý na počasí) na tuto drogu dobře zabírají.

Symbolika: Z hlediska nauky o signaturách a analogiích se jehlice hodí pro lidi, kteří jsou zdrženliví a stydí se jakkoli projevovat. Tito lidé bývají zranitelní na těle i na duši. Povšimněme si, že jehlice je trnitá. Tyto trny umí, obrazně, člověka popíchnout, aby překonal sám sebe. Nekladl by totiž odpor až do té doby, než by byl úplně “zanesen” odpadními strukturami vlastního metabolismu, kyselinou močovou a dalšími zbytky.

Trny jehlice napovídají, že droga, kterou je obyčejně kořen, ale může jí být i nať, bude napomáhat takovým formám revmatismu, kde v popředí bude stát určitá zlostnost nemocného.

Bylinné léčení vede k odstranění kořene zla jen tehdy, jestliže jsme se k němu opravdu dostali. Proto je potřeba své city v každém případě projevit. “Sdělená starost je totiž poloviční starost”. Jestliže chceme něco ze své povahy odstranit, něco za co se stydíme, skutečně pomáhá, když to na sebe někde a nějak veřejně řekneme. Nemusí to ovšem být naaranžováno tak, aby celé okolí čekalo s napětím, co se na nás dozví. Postačí to říci jen tak mimochodem. Z podvědomí se taková myšlenka uvolní (nebo “vina”), aby nás již přestala obtěžovat – a okolí si “závažnost přiznání” ani nemusí nijak zvláště uvědomovat.

Způsob užití: Suší se při teplotě 45°C, podélně rozřezaný, ihned po sklizni. Sesychací poměr je 3 : 1. Uskladňuje se v jutových nebo papírových pytlích. Drogu je nutno často kontrolovat, neboť snadno plesniví.

Nálev: 2 čajové lžičky drogy se přelijí šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně.

Směsi: Čaj z kořenové drogy může být podáván samostatně, případně i v kombinaci s jinými drogami. Vhodný je např. březový list, list lesního jahodníku, nať přesličky. Nevhodným směsovým komponentem je naopak nať zlatobýlu, která je určena pro docela jiné povahové typy.