Hluchavka bílá

Hluchavka bílá

Popis

Hluchavka bílá
Nabízíme:
bylina Hluchavka bílá nať 50g sypaná Dr.Popov

Hluchavka bílá je obsažena také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Je rozšířená po celé Evropě. Roste v křovinách a plotech, na okrajích lesů a na rumištích v nížinách i v horách.

Sbírané části: Květ.

Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Flavonoidy, slizy, silice, katechinové třísloviny, organické kyseliny, cholin, biogenní aminy.

Léčivé působení: Z celé konstituce byliny vyplývá, že její vnitřní síly mají značnou tlumivou účinnost. Ať je to již obranné seskupení listů, napovídajících na pálení kopřivy, nebo na uspořádání květů, vytvářejících model kruhové obrany. Hluchavka působí celkově slabě narkoticky a uplatňuje se především při rozrušení a bolestech během menstruace nebo při klimakterických potížích.

Lidové léčitelství odedávna tvrdí, že barevné květy hluchavek mají vyšší účinnost, a zdá se, že to potvrzují i nová odborná zjištění.

Podávání hluchavkové léčby je na místě zejména u žen, které mají krátkou, ale přitom značně bolestivou menstruaci.

Způsob užití: Suší se v tenkých vrstvách na sítech. Při sušení umělým teplem nesmí teplota přesáhnout 40°C. Sesychá v poměru 8 : 1. Uchovává se v polyetylénových sáčcích neboť snadno vlhne.

Nálev: 2 čajové lžičky květu se přelijí 200 ml vařící vody a nechá se 15 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně při bolestivé menstruaci a preventivně proti zánětu vaječníků.

Sedací koupele: 10 – 15 celých čerstvých rostlin přelijeme 3 l vařící vody a 15 minut louhujeme. Poté přecedíme do připravené koupele. Používáme při léčbě bílého výtoku a při křečovitých bolestech dělohy.

Odvar na studené obklady: 30 g sušených květů na 1 litr vody, krátce povaříme a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme. Používejte na otoky, křečové žíly a hemoroidy.

Tinktura: 5 lžic sušených květů zalijeme 1/2 l lihu 45% a necháme 10 dnů stát v dobře uzavřené láhvi a občas protřepeme. Užíváme 10 – 20 kapek proti nespavosti.