Fenykl obecný

Fenykl obecný

Popis

Fenykl obecný
Nabízíme:
bylina Fenykl plod 50g sypaná Dr.Popov
čaj Fenykl obecný 20×2,5g BIO sáčkový Herbex

Fenykl obecný je obsažen také v dalším zboží viz. seznam

Výskyt: Původem ze Středomoří. Pěstuje se jako zelenina, koření a léčivá bylina. Zplaněný se často vyskytuje na železničních náspech a rumištích.

Sbírané části: Plod.

Doba sběru: Srpen a září.

Účinné látky: mastný olej, bílek a cukr.

Léčivé působení a historie: Staří Řekové nazývali fenykl marathron, což údajně znamenalo zhubnout. Byl používán jako zeštíhlovací prostředek. Středověcí návštěvníci kostela žvýkávali jeho semena během nudných kázání, aby utišili kručení v žaludku. Fenykl zpočátku chutná sladce, později trochu pálí.

Čaj z rozmačkaného semene fenyklu ruší nadýmání a přeneseně tak ovlivňuje kvalitu dýchání a zlepšuje trávení. Fenykl příznivě ovlivňuje dusivý kašel.

Podle Matthioliho řadíme fenykl k “oteplujícím” bylinám, proto je vhodný pro lidi, kteří jsou vystaveni skutečnému nebo citovému chladu. Mnohé dětské astma se vyvíjí pro citovou neúčast rodičů, ať již proto, že svou lásku nedovedou dát svému dítěti najevo anebo protože jsou skutečně citově chladní. Tady může být fenyklový čaj nápomocen, a to zejména tehdy, když si vzniklou situaci rodiče uvědomí a začnou se snažit dát svému dítěti více domácího tepla.

Fenykl je univerzální bylinou pro léčbu na ose – dýchací orgány – střeva – ledviny – pokožka. Je tomu tak proto, že jde o bylinu vhodnou pro období, kdy nás život tvrdě konfrontuje s vyčerpávajícími situacemi. Obyčejně jsme v takovém stavu napjatí, nervózní, náladoví a celkově stažení. Mnohé situace řešíme “se zatajeným dechem”, přičemž se na nás valí stále nové a nové podněty, většinou disharmonizující a my nejsme schopni je zpracovat. Jsou však lidé, kteří takovým způsobem žijí programově, vyhledávají stále něco nového, ale přitom si neumí poradit se stávajícím.

V takové situaci funguje trávení takříkajíc “na půl plynu”, ve střevech dochází ke kvašení nebo dokonce k zahnívání obsahu. Bolí nás břicho, přidružují se různé kožní erupce, mohou začít zlobit i ledviny. A právě zde může pomoci fenykl.

Fenykl je už od starověku významným očním lékem. Výplachy očí fenyklovým nálevem a současná pitná kúra tímtéž čajem tvořily nejdůležitější oční léčivo ještě v Paracelsově době.

Fenykl podporuje tvorbu mléka (je laktagogum) a menstruaci. Ani použití většího množství fenyklu není spojeno s žádnými nežádoucími vedlejšími účinky, proto je často používán u dětí a kojenců při poruchách trávení, plynatosti, zánětech horních cest dýchacích, kašli a průjmu.

Vlastnosti: Zahřívající, suchá, štiplavá, sladká.

Lidové názvy: italský kopr,římský kopr, sladký kopr, úkrop, vlašský kopr

Polarita: mužská
Signatura: Merkur
Živel: oheň
Božstva: Prométheus, Dionýsos

Využití rostlinných sil: ochrana, léčebné účinky, očištění

Způsob užití
Čaj – nálev: Přelijeme 1 čajovou lžičku semene šálkem vroucí vody a necháme vyluhovat 10 minut. Osladíme medem nebo cukrem. Při poruchách trávení čaj nesladíme.

Prodává se též jako rostlinný extrakt. Mohou jej užívat matky pro zvýšení produkce mléka a kojenci k uhašení žízně.

Fenyklový med: Získáme jej ze včelího medu přidáním několika kapek fenyklového oleje: 2 kapky na 1 polévkovou lžíci medu.

Prášek: Užíváme při mírnějších poruchách funkce slinivky břišní. Vezmeme 50 g puškvorce, 30 g kmínu a 20 g fenyklu, vše pomeleme na jemný prášek a podáváme po každém jídle na špičku kulatého nože. Zapíjíme vodou.

Fenyklové mléko: Místo vody se k přípravě čaje používá vařící mléko. Fenykl můžeme s úspěchem kombinovat s třezalkou, mochnou husí, heřmánkem, měsíčkem a se zlatobýlem.

Směs: Na dusivý kašel je výtečná kombinace 50 g drceného fenyklu, 20 g heřmánku, 30 g tymiánu a 10 g kořene omanu. Podávat formou bylinářského čaje, po doušcích z termosky.

Fenykl podporuje děložní stahy, proto jej v těhotenství neužívejte ve velkých dávkách, menší množství používaná při vaření nejsou nebezpečná.

Rituální použití: Thyrsus dionýských mystérií byl často dělán z velkého stonku fenyklu s jedlovými šiškami na konci.
thyrsus – delší dřevěná hůl používaná při dionýských mystériích
dionýské mystérie – slavnosti k poctě boha vína Dionýsa, při kterých účastníci prožívali posvátné nadrozumové zjevení pravdy

Magické využití: Fenykl chrání dům, kolem něhož je pěstován. Kousky fenyklu v levé botě vás ochrání před klíšťaty. Fenykl se věší do oken a do dveří jako ochrana před zlými duchy. Z téhož důvodu se nosí i semínka.

Fenykl se přidává do očistných sáčků a léčebných směsí.