Blahovičník eukalyptový

Blahovičník eukalyptový

Popis

Blahovičník eukalyptový

Výskyt: Tento původem tropický strom dobře prospívá v mírném podnebí, dorůstá výšky 30 až 80 metrů.

Sbírané části: List.

Účinné látky: Silice, taniny, aldehydy, hořká pryskyřice.

Léčivé působení: Působí protizánětlivě, protiparaziticky, podporuje vykašlávání, snižuje hladinu cukru v krvi. Je to velmi účinný antibakteriální prostředek a užívá se při infekcích a průduškových obtížích. V masážních olejích působí hřejivě a má uklidňující účinky při revmatických bolestech.

Historie: Blahovičník, tento tradiční prostředek australských domorodců proti horečce, přivezl v 19. století na Západ ředitel Melbournské botanické zahrady. Pěstování stromu se pak rozšířilo v jižní Evropě a Severní Americe. Vlastnosti olejů různých odrůd se mírně liší, všechny jsou však silně antiseptické. Výzkumy v Rusku naznačují, že některé druhy působí proti virům chřipky, jiné proti malárii.

Vlastnosti: Chladná, vlhká, štiplavá, hořká.

Lidové názvy: eukalyptový strom, eukalyptus, železné dřevo

Polarita: ženská
Signatura: Měsíc
Živel: voda
Využití rostlinných sil: léčebné účinky, ochrana

Způsob užití
Listy
Obklad: Složenou gázu namočte ve 2 ml oleje dobře rozptýleného ve 100 ml vody a přikládejte na záněty, bolestivé klouby a popáleniny.

Kloktadlo: Při infekcích hrdla nařeďte 5 kapek oleje sklenicí vody, dobře rozmíchejte a kloktejte.

Masáž hrudníku: Vhodná při nachlazeních, bronchitidě, astmatu a chřipce: Do 25 ml mandlového oleje přidejte 0,5 – 2 ml oleje z eukalyptu.

Inhalace: Při infekcích hrudníku přidejte 10 kapek oleje do trochy horké vody a inhalujte páru.

Olej: Nařeďte 2 kapky oleje v 10 ml slunečnicového oleje nebo masťového základu a aplikujte na opar na rtech.

Masážní olej: 10 – 20 kapek eukalyptového oleje smíchejte s 10 – 20 kapkami rozmarýnového oleje a nařeďte 20 ml léčivého oleje z chaluhy bublinaté nebo mandlového oleje a používejte při revmatických nebo artritických bolestech.

Magické využití
Z listí se dělají figurky, které mají moc uzdravovat. Listy v sáčcích se nosí k udržení dobrého zdraví. Chcete-li se zbavit nachlazení, obalte zelenou svíci listy a semeníky a potom ji zahrabte do jamky v zemi. Přitom si představujte, že jste zdrávi. Také nad postel nemocného se zavěšuje eukalyptová větvička. Bolavé hrdlo lze vyléčit zelenými listy z eukalyptu zavěšenými na zelené niti kolem krku. Semena pod polštářem zabraňují nachlazení. Listy se též nosí jako ochrana.