Bez černý

Bez černý

Popis

Bez černý

Výskyt: Keř rostoucí do výšky 7-10m na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích a úvozech. Vyskytuje se též hojně na venkově na plotech a domech a v zahradách.

Sbírané části: Květ, list, bobule (plod) a kůra.

Doba sběru: Červen a červenec, bobule v říjnu a listopadu.

Účinné látky: Květ obsahuje silici, kyselinu valerovou, sulfáty, glykosidy rutin a samburigin, cukry, třísloviny, draselnou sůl, vápník a slizy. Plody obsahují cukry, organické kyseliny, barviva antokyaniny a antokyanidiny, fytoncidy, vitamíny A, B, C.

Léčivé působení: Z bílých květů se připravuje čaj na pocení, který zároveň pročišťuje krev. Napomáhá při spalničkách a spále, urychluje výstup vyrážky. Užívá se při zánětech horních cest dýchacích, revmatických onemocněních a při vodnatelnosti. Bobule upravují činnost žaludku a podporují trávení, usnadňují vykašlávání a působí lehce projímavě. Ze zralých černých bobulí lze uvařit polévku, která podporuje činnost žaludku a ledvin. Šťáva z bobulí napomáhá při neuralgii a ischiasu.
Listy působí močopudně, projímavě a pročišťují krev. Kůra působí silně projímavě, močopudně a vyvolává zvracení.

Vlastnosti: květy/plody: hořké, vysušující, chladné nasládlé. kůra: horká, hořká, vysušující.

Lidové názvy: baza, bazičky, bez domácí, bez psí, beza, bezinky, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzíní, bzinky, černá bezinka, černý bez, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chabza, chabzda, chabzdě, chebdový květ, chebst, chebz, chebzí, chebzík, chebzinky, chebzový květ, chebži, kalina, kašička, kobzina, kozíček, kozička, kozinky, psí bez, psí víno, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka, smradlavej bez, smradlavka, zebzový květ

Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Božstva: Holda, Venuše
Využití rostlinných sil: exorcismus, ochrana, léčebné účinky, úspěch, ochrana spánku

Způsob užití: Celá květenství se suší buď volně zavěšená ve svazečcích na napnutých provazech nebo drátech nebo na lískách ve stínu za dobrého přístupu vzduchu. Sesychací poměr je 6 : 1. Uskladňuje se v papírových pytlích.

Květy
Čaj na pocení – nálev: Přelijeme 2 čajové lžičky květu 1/4 l vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Dvakrát denně vypijeme po doušcích 1/4 l čaje. Horký nálev pijte při horečnatých stavech a katarálních stavech plic nebo horních cest dýchacích včetně senné rýmy. Nálev má výrazně protikřečový účinek při nemocech střev a močového měchýře.
Čaj – macerát: Užívá se při zácpě. Přidáme 1/2 čajové lžičky do 1 šálku studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno macerát vypijeme.

Omývání: Nálev použijeme k omývání uhrovité pleti a aplikujeme 1x denně vždy týden s týdenní přestávkou po dobu asi 2 měsíců.
Sirup: 30 velkých kvetoucích vrcholíků černého bezu, 1,5 kg cukru, 2 – 3 citrony, 1,5 litru vody. Rozkvétající květenství ostřiháme a krátce je pod tekoucí vodou opereme. Vložíme je do kameninové nebo smaltované nádoby, zalijeme vodou, přidáme citron nakrájený na kolečka.Vaříme asi 20 minut, pak sejmeme z ohně a necháme do druhého dne vyluhovat. Do jiné kameninové nádoby nasypeme cukr a přelijeme scezeným výluhem. Výluh s cukrem vaříme až do zhoustnutí. Do hustého sirupu přidáme před sejmutím z plotny ještě citronovou šťávu a promícháme. Sirupem naplníme malé zavařovací skleničky a uložíme je v suchu a chladu, nejlépe v dolní části chladničky. Sirup není třeba sterilizovat. Je výborný do čajů.

Tinktura: 200 g sušené byliny přelijeme 1 litrem 25% směsi alkoholu s vodou (např. láhev o obsahu 75 cl připravíte naředěním 37,5% vodky s 37,5 ml vody). Sklenici utěsníme a necháme stát 2 týdny na chladném místě, občas s ní zatřeseme.Pak prolisujeme, přelijeme do tmavé láhve a uložíme na tmavém chladném místě. Užívejte ji při nachlazení a chřipce nebo brzy na jaře, aby vám pomohla zmírnit pozdější příznaky senné rýmy.

Bezinkový ocet: 1 – 2 květenství naložíme do 1 l octa a necháme 14 dní stát na slunci. Potom slijeme a přecedíme. Užívá se k obkladům a k masírování od únavy bolestivých údů.
Bezinková limonáda: Do 5 litrů vody dáme 750 g cukru, převaříme a necháme vychladnout. Do cukrového sirupu vložíme 6 vrcholíků černého bezu, stopky odstraníme, protože by daly nápoji hořkou chuť. Pak přidáme na poloviny nakrájený, chemicky neošetřený nebo v teplé vodě dobře omytý citron, zbavený jadérek. Okurkovou láhev se sirupem, květy a citronem postavíme za okno na slunce. Asi po 4 dnech se nápoj mírně zakalí. Obsah láhve přefiltrujeme a hadičkou stáhneme do láhví, které uložíme v chladnu a temnu. Limonádu lze ihned pít. Limonáda může mít na někoho projímavé účinky.

Plody
Odvar: 1 lžíci sušených plodů vaříme 15 minut v 1/2 l vody. Necháme vychladnout a přecedíme. Je vhodný pro diabetiky a místo povidel.
Bezinková povidla: Oprané a očištěné vyzrálé plody dobře rozvaříme s vodou na kaši. Necháme vyluhovat, prolisujeme, přidáme cukr (1/2 kg na 1 kg šťávy), trochu petózy a svaříme za stálého míchání do husta. Pozor, aby se povidla nepřipálila, zhořknou a nedají se jíst. Ukládáme do malých skleniček, převážeme dvojitým celofánem a uložíme v chladu. Po otevření brzy spotřebujeme, neboť povidla snadno plesnivějí. Užíváme 2 – 3 lžíce denně po dobu 1 – 2 týdnů při všech neuralgiích, ischiasu, zánětu trojklanného nervu, zánětu mezižeberního nervu, neuralgických bolestech hlavy, revmatismu a proti zácpě.
Bezinkové víno: Do 1 litru bílého vína dáme 100 g vylisované šťávy z plodů nebo povidel, popřípadě 50 g sušených bezinek. Uzavřeme a uložíme na 3 dny do chladna. Užíváme každé 2 hodiny 1 lžíci při neuralgii.
Bezinkový likér: 2 litry čistě opraných bezinek vaříme v 1 litru vody 15 minut. Šťávu procedíme, přidáme 1 kg cukru a vaříme ještě 5 minut. Zasypeme 2 lžičkami mleté zrnkové kávy a necháme přejít varem. Nakonec po vychladnutí vlijeme 1/2 l rumu nebo 1/4 l čistého lihu 96%. Je to výborné.
Sušené bezinky: Osprchované a okapané vrcholíky zavěsíme a necháme zaschnout. Potom je otrháme a sušíme na slunci nebo v mírné troubě. Uchováváme v suchu. V zimě přidáváme do bylinkových čajových směsí.

Listy
Obklady z listí: Mladé rozemleté listy přikládáme na bolestivé záněty kloubů, znehybnělé klouby, na končetiny postižené revmatismem. Používáme buď listí samotné nebo rozmíchané s borovou vazelínou. Žádnou část černého bezu neužívejte v případě, že by se stav mohl zhoršit dalším vysušováním nebo odčerpáváním tekutin. Kůru neužívejte v těhotenství, má silně projímavé účinky.

Rituální použití: Černý bez se používal při pohřbívání do mohyl ve staré Británii. Pro své bílé květy je zasvěcen mnoha duchům kultu Velké matky (Wicca). Říkalo se, že uvnitř keře žijí duchové i čarodějnice, proto poraněné dřevo krvácí rudou mízou. Z tohoto důvodu se před kácením bezu říkala následující formule: “Paní Ellhorno, dej mi to dřevo a já ti dám své, až se stanu stromem.” .Toto se říká vkleče na kolenou před keřem dříve, než se začne s kácením. To umožní duchu nebo čarodějnici včas keř opustit.

Magické využití: Nošení černého bezu odráží útočníky všeho druhu a chrání před zlem a negativními silami. Má moc přinutit černokněžníka zrušit kouzla, která proti nám vyslal. Zavěšen nad dveřmi a okny brání zlu vstoupit do domu. Černý bez na zahradě chrání domácnost před kouzly a je i ochranou před bleskem. Chcete-li požehnat nějakého člověka, místo či věc, rozházejte listí a bezinky do čtyř světových stran ve jménu osoby nebo věci, které se má dostat požehnání. Potom listím a bezinkami posypte dotyčnou osobu, místo či věc.
Chcete-li se zbavit horečky, zapíchněte za naprostého mlčení prut bezu do země. Bolest zubu se zmenší žvýkáním bezové větvičky, která se potom se slovy: Zlý duchu zmiz!, pověsí na zeď. Bolesti zubů byly dříve doménou zlých duchů.
Chcete-li předejít revmatismu, omotejte kousek bezu třemi nebo čtyřmi provázky a noste ho v kapse. Bradavice mohou být vyléčeny tak, že se otřou zelenou větvičkou bezu, která se potom ponoří do bahna, aby shnila. Keř bezinky rostoucí poblíž domu pomáhá klidnému chodu domácnosti, pruty umístěné kolem domu chrání před zloději a hady.
Bez se používá na svatbách, aby dvojice měla štěstí.
Těhotné ženy líbají bezový květ, aby zajistily svému děťátku dobrou budoucnost.
Máte-li neklidné spaní, položte si vedle polštáře bezinky. To vám umožní klidný spánek.
Bez vás ochrání před pokušením z cizoložství.
Hrajete-li na píšťalku z bezu, můžete přivolat duchy. Nejlepší dobou na hraní je půlnoc a opuštěné místo co nejdál od lidských obydlí.
Mnozí se domnívají, že pálit bezové dřevo je nebezpečné. Někteří cikáni to přísně zakazují.
Mágové po dlouhá století používají bez k výrobě magických holí.