Anýz vonný

Anýz vonný

Popis

Anýz vonný
Nabízíme v eshopu TAVLiSa – obchod plný vůní

Výskyt: Pěstuje se v celé Evropě.
Sbírané části: Plod.
Doba sběru: Srpen a září.
Účinné látky: Silice, nejdůležitější je anetholen, cukry, proteiny, oleje.

Léčivé působení: Anýz pochází z východního Středomoří, hlavně z Kypru a Egypta. Byl znám již u starých Egypťanů, Řeků i Římanů jako léčivá rostlina, a také jako rostlina kořenná. Působí v malých dávkách jako všeobecně povzbuzující prostředek, umírňuje srdeční, dýchací a trávicí funkce. Má protikřečové účinky a silně povzbuzuje působení všech žláz včetně mléčných. Anýz působí proti nadýmání, usnadňuje vykašlávání a je slabé afrodisiakum působící na muže i ženy, hormonálně a celkově stimulující.

Lidové názvy: anýzový bedrník, anýž
Polarita: mužská
Signatura: Jupiter
Živel: vzduch
Využití rostlinných sil: ochrana, očištění, mládí

Způsob užití
Suší se v tenkých vrstvách pod střechou. Při sušení umělým teplem nesmí teplota přesáhnout 40°C. Uchovává se v jutových nebo papírových pytlích.
Nálev: 4 čajové lžičky drcených plodů se přelijí šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pije se obden. Semeno anýzu se používá v pekařství a k výrobě likérů. Turecký alkohol Raki je vyroben na základě anýzových semen macerovaných v alkoholu. Jemně nasekané anýzové listy příjemně ochucují zeleniny a saláty. Pozor na předávkování! Při zvýšených dávkách dochází k svalové paréze, otupělosti anestézii a špatné koordinaci pohybů.Doporučujeme nesbírat ve volné přírodě, protože může dojít k záměně s prudce jedovatým bolehlavem.

Magické využití: K ochraně před zlými sny naplníme polštář anýzovými semeny a spíme na něm. Přidává se do kadidel při meditacích, též jako ochrana. Čerstvé listy ponechané v místnosti zažehnávají zlo, někdy se pokládají kolem ochranného kruhu za účelem obrany před zlými duchy. Též chrání před uhranutím. List anýzu a vavřínu se přidává do očistných lázní. Používá se k vyvolávání pomocných duchů při magických operacích, část stonku zavěšený nad postel omlazuje.