Andělika lékařská

Andělika lékařská

Popis

Andělika lékařská
Výskyt: Rostlina je domovem v horách a podhůří střední a severní Evropy. Má ráda hodně zavlažovanou půdu, a proto ji nalézáme divoce rostoucí ve vlhkých lukách, na březích potoků, v roklinách a blízko řek. U nás se pěstuje. Kvete v červenci a v srpnu. Rostlina může být snadno zaměněna za potočník vzpřímený, bolševník obecný, děhel lesní a sevlák širokolistý.

Sbírané části: Oddenek a kořen, listy a plody.

Doba sběru: Kořen: březen a duben; Listy: červenec a srpen; Plod: srpen a září

Účinné látky: Silice, hořčina, tříslovina, pryskyřice, cukr, škrob a organické kyseliny.

Léčivé působení: Vnitřně působí na nervovou soustavu, dále upravuje činnost žaludku a podporuje trávení, působí proti nadýmání, a má protikřečový účinek. Užívá se při nechutenství, zácpě, žaludeční slabosti a zahlenění dýchacích cest. Pomáhá při pálení žáhy. Při zánětu ústní dutiny se používá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele. Andělika léčí kašel, podporuje menstruační krvácení, je močopudná, usnadňuje vykašlávání, působí jako prevence proti nakažlivým chorobám, je považována za dobrý prostředek na hlavu a srdce. Pro látky vyvolávající stahy děložního hrdla se kořen anděliky používal při déletrvajícím porodu nebo při špatném odlučování placenty. Andělika je mírné afrodisiakum – působí na muže i ženy, celkově stimulující, vazodilatační, hormonální. Čínská andělika podporuje tvorbu estrogenu, což má u žen za následek opoždění menopauzy a stárnutí těla. Doporučuje se proto především ženám ve vyšším věku. Užívání anděliky může oddálit přechod a s ním spojené velmi časté poruchy sexuálních funkcí. Její kořeny obsahují proteiny podobné hormonům.

Vlastnosti: Sladká, štiplavá, teplá, všeobecně vysušující.

Lidové názvy:děhel lesní, andělička, andělka, andělský kořen, angelika, anjelička, anjelika, děhel, děhel lékařský, děhyl, janoklika, litvor, koření svatého Ducha, svatodušní koření, tráva andělů

Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: oheň

Způsob užití
Plody se sbírají seřezáváním zralých částí okolíků, které se svážou do otýpek a suší zavěšené na dobře větraných půdách. Potom se vydrolí a vytřídí. Kořen se získává z dvouletých pěstovaných rostlin, suší se ve stínu, větší kusy se půlí. Teplota při umělém sušení nesmí překročit 35°C. Sesychá v poměru 4 : 1. Kořen natahuje vlhkost. Skladuje se v dobře těsnících obalech, aby se zabránilo napadení hmyzem.

Kořen Nálev: 1 čajová lžička řezaného kořene se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se vyluhovat 20 – 30 minut, poté se scedí. Užívá se 2 – 3x denně.

Čaj-odvar: Přidáme 1/2 čajové lžičky řezaného kořene do 1 sklenice studené vody. Pozvolna uvedeme do varu a necháme několik minut vyluhovat. Denně pijeme 1-2 šálky čaje.

Koupel: Použije se 200g kořene. Zevně v koupeli působí andělika jako sedativum a antirevmatikum.

Andělikové víno: Připravíme ho macerací kořenové drogy v bílém víně. Podáváme 2-3x denně 50 ml.

Prášek z pomletého kořene 2-4x denně na špičku kulatého nože, zapít vodou nebo minerálkou. Užívá se při žaludečním a střevním kataru, vždy půl hodiny před hlavním jídlem.

Tinktura: Užívejte při průduškovém kataru, kašli, poruchách zažívání a jako jaterní stimulans.

Zábal: Namočte složenou gázu ve zředěné horké tinktuře nebo odvaru a přiložte na bolestivé klouby stižené revmatem nebo artritidou.

Masážní olej: Zřeďte až 10 kapek andělikového oleje ve 25 ml mandlového nebo slunečnicového oleje a používejte při artritických nebo revmatických bolestech.

Listy
Nálev: Při zažívacích obtížích berte standardní dávky.
Tinktura: Při bronchitidě nebo nadýmání berte 3x denně až 3 ml.
Krém: Aplikujte při podráždění kůže.
V Evropě se andělika užívá k výrobě likérů, je také součástí kořenných směsí pro výrobu vermutů. Lodyhy se kandují a používají ke zdobení moučníků, mletý kořen se přidává do cukroví. Při předávkování způsobuje ochrnutí nervové soustavy. Objevuje se bolest hlavy, nespavost, světloplachost a svědění. Šťáva z anděliky má fotosenzibilní vliv – na ozářené kůži může vyvolat podráždění.Andělika je zahřívající, proto může být kontraindikována při horkých onemocněních – při vředové chorobě žaludku, dvanáctníku a střev, při zánětu ledvin.V těhotenství se vyhýbejte požívání pravidelných nebo vysokých dávek z důvodu jejího uterotonického působení, a při cukrovce pro obsah cukru.

Magické využití: Sušená se přidává do kadidel při ochraně před zlými duchy a při jejich vymýtání. Při ochraně před zlými silami se nasype trochu usušené anděliky do čtyř rohů místnosti či po obvodu domu. Přidána do koupele chrání před prokletím a proti všem kouzlům, která mohou být proti nám vyslána. Příslušníci některých indiánských kmenů nosili kořen anděliky v sáčku jako talisman pro štěstí. Andělika se též užívá v kadidlech a směsích, které pomáhají při uzdravování. Říká se, že kouřením listů lze vyvolat vize.